banner15

Çin'den ilk yorum: Talihsizlik

Çin Dışişleri Bakanlığı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini "talihsizlik" olarak nitelendirdi.

Çin'den ilk yorum: Talihsizlik

Çin Dışişleri Bakanlığı, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesini "talihsizlik" olarak nitelendirdi.

Bakanlık Sözcüsü Hua Çunying, başkent Pekin'de yaptığı olağan basın toplantısında, Kaşıkçı'nın öldürülmesi konusunda Suudi Arabistan'ın açıklamalarını ve soruşturma süreci ile Türkiye dahil bu tüm tarafların açıklamalarını takip ettiklerini belirtti.

Kaşıkçı'nın öldürülmesine yönelik "Bu olay talihsizlik." ifadelerini kullanan Hua, vakanın uygun şekilde ele alınmasını umduklarını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, daha önce Kaşıkçı'nın öldürülmesi olayına sessiz kalmış, konuya yönelik soruları cevaplamamıştı.

Washington Post'tan 'Kaşıkçı' kampanyası

Bu arada, Washington Post gazetesi, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğunda öldürülen gazeteci Cemal Kaşıkçı için yeni bir kampanya başlattı.

Gazetenin Uluslararası Görüş Sayfası Editörü Karen Attiah, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Kaşıkçı cinayetine ilişkin dijital ve matbu ilanlar vereceklerini duyurdu. 

Resmi Twitter'da görüntüle

Attiah, paylaşımında, "Washington Post, bugünden başlayarak Cemal Kaşıkçı'nın acımasızca öldürülmesine ilişkin soruların cevaplarını aramak için yeni bir dizi dijital ve matbu ilanlar hazırlayacak." ifadesini kullandı.

Paylaşımına eklediği ilk ilanda ise Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın resminin üzerine "Washington Post Köşe Yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim Salı günü Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girdi ve orada vahşice öldürüldü. Gerçekleri talep edin." ifadeleri yer aldı.

Suudi Arabistan yönetimi, 2 Ekim'de İstanbul Başkonsolosluğu'na girdikten sonra haber alınamayan Kaşıkçı'nın "konsolosluk binasında yaşanan arbede sonucunda öldüğünü" açıklamıştı.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA'da yer alan haberde, Suudi Arabistan Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma neticesinde, Cemal Kaşıkçı'nın İstanbul Başkonsolosluğu'na geldiği sırada burada bulunan "başka Suudi vatandaşlarla tartışmaya başladığı, tartışmanın arbedeye dönüştüğü ve bunun sonucunda Kaşıkçı'nın hayatını kaybettiği" iddiasında bulunulmuştu.  

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2018, 07:18
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35