Çin Denizinde 'Petrol' kavgası büyüyor

Milyarlarca varil petrol, bölge ülkeleri arasında tansiyonu gittikçe yükseltiyor

Asya 06.12.2012, 01:57 06.12.2012, 07:54
Çin Denizinde 'Petrol' kavgası büyüyor

Güney Çin Denizi’ndeki milyarlarca varil petrol, bölge ülkeleri arasında büyük çekişmeye neden oluyor. 

VİETNAM KIZGIN

Vietnam, Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı adalar üzerinde hak iddia eden Çin'i sert dille kınadı. Pekin yönetimini sabotajla suçlayan Vietnam Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Luong Thanh Nghi, "Çin tarafının eylemleri, Vietnam'ın iki takım ada üzerindeki egemenliğini ciddi biçimde ihlal etmiştir" dedi.

Çin gemileri, önceki gün söz konusu denizde petrol arama faaliyeti yürüten Petrovietnam'a ait gemilerin suya bıraktığı sismik kabloları kesmişti.

ÇİN KORKUSU

Pasifik'te güçlenen Çin'in ihtilaflı meselelerde agresifleşen tutumu, başta Vietnam ve Filipinler olmak üzere çok sayıda bölge ülkesini korkutuyor.

GÜNEY DOĞU ASYA ÜLKELERİNİN YÖNÜ ABD 

Brunei, Tayvan ve Malezya'nın hak iddia ettiği sulardan devriye gemilerini eksik etmeyen Pekin yönetimi, Güney Doğu Asya ülkelerini kendinden uzaklaştırıyor. ABD'ye yaklaşan bu ülkeler, askeri ittifak bağlarını sıkılaştırma yolları arıyor. Pekin yönetimi ise bölgedeki egemenliğinin tartışılmaz olduğu tezinde kararlılıkla ısrar ediyor.

PEKİN'İN GENELGESİ TANSİYONU İÇİCE ARTIRDI

Pekin yönetiminin 29 Kasım'da yayımladığı bir genelge, bölgede tansiyonu iyice yükseltti. Çin medyası, genelge uyarınca Güney Çin Denizi'ne hukuka aykırı olarak giren yabancı gemilere el konulabileceğini bildirdi.

Vietnam ise, karşı adım atmakta gecikmedi. Hanoi yönetimi, aynı gün yayımladığı emirle sahil güvenlik kuvvetlerinin balıkçılık haklarını korumak üzere Vietnam sularında devriye gezeceğini bildirdi. Filipinler ve Singapur hükümetleri de genelgeye karşı çıkarak, seyrüsefer serbestisine dikkat çekti.

HİNDİSTAN DONANMA GÖNDEREBİLİR

Bölgede askeri çatışma korkularını alevlendiren son adım, Hindistan'dan geldi.

Vietnam Hükümeti ile ihtilaflı sularda ortak petrol arama faaliyeti yürüten Hindistan, çıkarlarını korumak amacıyla donanma gemileri göndermeye hazır olduğunu ilan etti.

Hindistan Donanma Komutanı Amiral D.K. Joshi, hafta başında yaptığı açıklamada, denizcilik haklarını ve ekonomik çıkarlarını korumak üzere gerekirse harekete geçmeye hazır olduklarını söyledi.

MİLYARLARCA VARİL PETROL İŞTAH KABARTIYOR

Güney Çin Denizi'nde ortaya çıkan çıkar çatışmalarının gerisinde zengin petrol ve doğal gaz kaynakları yer alıyor.

ABD Enerji İdaresi'nin 2008 yılında yayımladığı raporda, bölgede 213 milyar varil kadar petrol rezervi bulunabileceği tahmin edildi. Bir petrol devine göre, bu miktar Suudi Arabistan ve Venezualla'nın ardından dünyanın en zengin üçüncü petrol yatağı haline getirebilecek.

Öte yandan, Çin Ulusal Enerji İdaresi'nin 2015 yılında bölgeden 15 milyar metreküp doğal gaz çıkarma hedefi bulunuyor.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?