banner39

Çin: Devlerin sırtına binen cüce

Çin'in ekonomik büyümesi, azınlıkların yeraltı kaynaklarını olduğu gibi kültür ve doğal çevrelerini de tüketiyor

Asya 18.04.2013, 16:07 18.04.2013, 16:35
Çin: Devlerin sırtına binen cüce

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin'in son yıllardaki göz kamaştıran ekonomik büyümesi ülkedeki azınlıkların hayrına olmadı. Özellikle azınlık bölgelerinde yer alan maden endüstrisi, kaynakların asıl sahibi olan azınlıklara hiçbir şey kazandırmıyor.

Resmi rakamlarda Çin'in 1 milyar 350 milyonluk nüfusunun yüzde 91'inin etnik Han Çinlisi olduğu iddia ediliyor. Geri kalan nüfus ise yaklaşık 55 etnik azınlık arasında bölünüyor. Bunların arasında en büyük payı Uygurlar, Mançular, Moğollar, Koreliler, Kazaklar ve Tibetliler alıyor.

Azınlık bölgeleri arasında özellikle Doğu Türkistan, Tibet ve İç Moğolistan zengin petrol, doğalgaz ve maden (bakır, demir ve kömür) kaynaklarına sahip. Bu bölgelerde akıllı telefonlar gibi yüksek teknolojiler için kullanılan nadir madenler de çıkıyor.

AZINLIK BÖLGELERİNDEKİ YERALTI KAYNAKLARI ÇİNLİ İŞÇİLERİN GÖÇÜNÜ TAHRİK EDİYOR

Fakat azınlık bölgelerindeki zengin yeraltı kaynaklarının nimetlerinden yararlananlar sadece Çinli yatırımcılar. Hatta buralardaki yatırımlarda çalışan işçiler bile Çinli. Azınlık bölgelerindeki zengin yeraltı kaynakları, Han Çinlilerinin göçünü çekmekten başka işe yaramıyor.

Diğer yandan, Çin tarafından kurulan işletmeler nedeniyle bu bölgelerdeki azınlıklara ait sürüler de otlaklarını terketmeye zorlanıyor. Çin'in kurduğu sanayi ise su kaynaklarını kirletiyor.

AZINLIKLAR TEHLİKELİ İŞLERE BİLE ALINMIYOR, ÇÜNKÜ...

Çin'in azınlık bölgelerinde kurduğu hegemonyanın son ama garip bir örneği bu ay Tibet'teki maden ocağında meydana gelen göçük nedeniyle görüldü. Tibet'teki göçükte ölen 83 işçinin hepsi Çinliydi. Çünkü azınlıklar (iyi para ödendiği için) tehlikeli işlere bile alınmıyor. Onlar da çareyi kendilerini yakmakta buluyor. Son yıllarda Tibet'te 110 kişi kendini yaktı.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?