banner39

banner35

Çin Devlet Başkanı Şi, Merkel ile görüştü

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, resmi ziyaret için bu ülkede bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Asya 07.07.2014, 19:54 07.07.2014, 19:54
Çin Devlet Başkanı Şi, Merkel ile görüştü

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, resmi ziyaret i çin bu ülkede bulunanAlmanya Başbakanı Angela Merkel ile görüştü.

Çin Devlet Başkanı Şi, görüşmede mart ayında Almanya'ya yaptığı ziyareti hatırlatarak, iki ülkenin kapsamlı bir stratejik ortaklık konusunda fikir birliği içinde olduğunu ifade etti.

Tarafların "daha büyük adımlar atarak" pratik işbirliği kurması ve ortak markalar oluşturmak için daha fazla çalışması gerektiğinin altını çizen Şi, imalat işbirliği başta olmak üzere Frankfurt'ta yeni bir ticaret merkezi kurulması üzerinde durdu. Şi, Almanya'nın "İpek Yolu Ekonomik Koridoru" konusunda istekli olmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

Çin'in Avrupa entegrasyonu çalışmalarına destek vereceğini ve Avrupa ülkelerinin iyi bir ortağı olarak çalışacağını ifade eden Şi, Almanya'nın da Çin-Avrupa ilişkilerindeki önemli rolünü sürdürmesini umduklarını belirtti.

Almanya Başbakanı Merkel de Alman tarafının hükümetlerarası istişare mekanizmalarında etkin olacağını ifade ederek, finans, sanayi, bilgi teknolojileri, sosyal güvenlik, uçak ve uzay çalışmalarında yenilikçi anlamda işbirliğini artırmaya istekli olduklarını kaydetti.

Almanya'nın Çinli kuruluşlar için yatırım ortamını iyileştireceğinin altını çizen Merkel, iki ülke halkının karşılıklı ziyaret ve temaslarını kolaylaştıracaklarını ifade etti. Merkel, Almanya'nın Çin ile iletişim ve koordinasyonu artırma konusunda G-20 dahil tüm uluslararası mekanizmalarda hazır olduğunu söyledi.

AB'deki reform ve borç krizini aşmak adına yapılan çabalar konusunda Şi'ye bilgi veren Merkel, bu çerçevede Çin'in desteği için teşekkür etti.

Merkel, Şi ile görüşmesinden önce Çinli mevkidaşı Li Kıçiang ile bir araya gelmiş ve iki başbakan, ülkeleri arasında üst düzey finans mekanizması kurulması başta olmak üzere çevre, enerji tasarrufu, kentleşme, tıp gibi alanlarda işbirliğinin geliştirilmesi konularında mutabık kalmışlardı.

Çin'e üç günlük resmi ziyarette bulunan Merkel'in yarın ülkeden ayrılması planlanıyor.

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
29
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?