banner39

Çin, Doğu Türkistan propagandası başlatıyor

Çin hükümeti bir parlamenterini, batılı ülkelerin Doğu Türkistan ve Tibet hakkındaki görüşlerini değiştirmek için propaganda yapması amacıyla görevlendirdi

Asya 19.02.2014, 18:18 19.02.2014, 18:18
Çin, Doğu Türkistan propagandası başlatıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin hükümetinin, son yıllarda Doğu Türkistan ve Tibet'te uyguladığı baskı ve şiddet dünyada birçok ülkenin tepkisine neden olmaya başladı. Çin şimdi bu algıyı değiştimek amacıyla propaganda faaliyetlerine başlama kararı aldı. Bölgedeki baskı ve zulüm faaliyetlerinin arkasında durduğunu kaydeden Çin yönetimi olayların çarpıtıldığını ve batılı ülkelerin yanıltıldığını iddia etti.

Çin hükümeti, Doğu Türkistan ve Tibet'te meydana gelen olaylarla ilgili propaganda yapması için Zhu Weiqun ismindeki bir parlamenteri görevlendirdi. Etnik ve dini meseleler komitesi başkanı olan Zhu Weiqun, yeni göreviyle ilgili yazılı bir basın açıklaması yaptı.

Zhu Weiqun, "Çin uluslararası meselelerle daha çok ilgilenmeye başladı, bu bağlamda Doğu Türkistan ve Tibet'te yaşananları dünyaya anlatmamız gerekiyor. Batılı ülkelerin bu iki bölgeyle ilgili görüşleri doğru değil" dedi.

Zhu Weiqun, Doğu Türkistan ve Tibet'in iki hassas bölge olduğunu, Çin yönetiminin bu bölgelere özen gösterdiğini, ancak batılı ülkelerin Tibetli ruhani lider Dalai Lama'nın yönlendirmesiyle yanlış bilgilendirildiğini iddia etti. Çinli yetkili Doğu Türkistan'da öldürdükleri Müslüman sivillerinse aşırı kesimler olduğunu ileri sürdü.

Tibet'te 2009 yılından bu yana, 120 Tibetli Çin'in uyguladığı zulüm politikalarına tepki olarak kendilerini ateşe verdi. Kendini yakanların çoğu öldü. Doğu Türkistan'da da Nisan 2013'ten bu yana 100'den fazla Müslüman Çinli asker ve polisler tarafından öldürüldü.

Çinli parlamenter Zhu, açıklamasının sonunda batılı ülkeleri tehdit etmekten de geri durmadı. Çin yabancı ülke temsilcilerinin Dalai Lama'yı ziyarete gitmelerine tepki olarak o ülkelerle diplomatik ilişkilerini dondurmuştu. Zhu, bunu hatırlatarak açıklamasında şu ifadelere yer verdi; "Batılı ülkeler Çin'in gücünün kaçınılmaz olduğunu anlamalı, onların gelişmesi Çin'in yanında olmakla mümkündür, karşısında değil".

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?