Çin Doğu Türkistan'a uygarlık götürüyormuş!

Çin, son birkaç yılda binlerce Uyguru katlettiği Doğu Türkistan'a uygarlık götürdüğünü iddia ederek baskılara karşı çıkan Uygurları 'terörist' olarak nitelendiriyor

Çin Doğu Türkistan'a uygarlık götürüyormuş!

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Doğu Türkistan'da son yıllarda baskı ve zulümlerini arttıran Çin, bölgeye uygarlık götürdüğü iddiasını taşıyor.

Çin Komünist Partisi'nin aylık yayın organı Qiushi'nin son satısında bir makale yazan askeri üst düzey yöneticilerden Miao Wenjiang, Uygur bölgesinde uygarlık olmadığını savunarak Çin'in tek hedefinin burayı uygarlaştırmak olduğunu savundu.

Kendisinin de bölgeyi çok sevdiğini ve imarı için büyük çabalar gösterdiğini savunan Çinli komutan, ülkesinin tüm etnik halklara karşı aynı seviyede olduğunu öne sürdü. Wenjiang, "Çin'deki uluslar devlet için birer nar tanesi gibidir ve Uygurlar da bundan farklı değil" ifadelerini kullandı.

Makalesinde Doğu Türkistan'a sağlık, ulaşım, bilim, kültür ve hukuk götürdüklerini, bölgenin kalkınmasına ciddi katkılarda bulunduklarını iddia eden Wenjiang, radikal ve terörist olarak nitelendirdiği bazı silahlı grupların ise bu yatırımları engellemeye çalıştığını öne sürdü.

Bölgede hala doktor sıkıntısı çekildiğini belirten Çinli komutan, çocuk sağlığı konusunda gelişme kaydedilmesi için bu konuda yatırımlara ihtiyaç olduğunu yazdı.

Doğu Türkistan'da kamu kurumlarında çalışanların ve öğrencilerin oruç tutması ve kamusal alanda kadınların başörtü takması yasak. Bu yasaklara karşı sürekli eylemler düzenleyen Uygur Türklerine Çin işgal güçleri sert müdahalede bulunuyor. Son yıllarda bölgede ölenlerin sayısı 1000'lerle ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2015, 13:18
banner53
YORUM EKLE

banner39