banner39

Çin Doğu Türkistan'da tarihi yok ediyor

Çin, Doğu Türkistan'daki tarihi şehirlerde yeniden yapılanma adı altında tarihi eserleri yok ediyor

Asya 11.05.2012, 14:19 11.05.2012, 14:46
Çin Doğu Türkistan'da tarihi yok ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin işgalindeki Doğu Türkistan'da Türk-İslam kültürüne ait tarihi eserlerin tahribine yönelik uygulamalar bütün şiddeti ile devam ediyor.

Başkent Urumçi'de yayınlanan "Xinjiang" Gazetesi'nin habere göre; 2011 yılına kadar ülke çapında  devlet himayesinde korunması gereken 58 tarihi  eser, mahalli ve bölgesel organlarınca korunacak toplam 2789 eser tespit edilerek  kayıt altına alındı. Ancak, bu tarihi eserlerin değişik şekillerde tahribata maruz kaldığı bildirildi. Haberde ayrıca bu eserler kısa zamanda restore ve tamir edilmediği takdirde tamamen yok olma tehlikesi ile karşılaşacağı dile getirildi.

Çin yönetimi son yıllarda "Batı bölgesini Kalkındırmak" "şehirleri modern olarak yeniden inşa etmek" adı altında Kaşgar, Gülce, Urumçi, Hotan, Yarkent, Kuçar ve Kumul gibi tarihi Türk şehirlerindeki tarihi evleri yıkmaya başlamıştı. Devletçe desteklenen Çin Turizm Şirketleri de tarihi Türk evleri ile tarihi eserleri çok ucuza satın alarak amaç dışı kullanmak sureti ile  tarihi eserlerin ağır şekilde  tahribine sebep olmuştu.

Çin yönetiminin Özellikle Türk-İslam kültürünün en eski eserlerini barındıran Kaşgar şehrini  yeniden kurmak bahanesi ile tarihi eserlere yönelik  yıkım ve tahrip uygulaması Türkiye başta olmak üzere İslam ülkeleri ile batı basınında  eleştirilmişti. Pekin Normal Üniversitesi öğretim üyesi bir Çinli profesör de bu yıkıma karşı çıkmıştı.

Dünya Miras Vakfı 3 Mayıs tarihinde  bir bildiri yayınlayarak Çin yönetimini Uygur Türklerinin sembol kültür merkezlerinde Kaşgar başta  olmak üzere, Asya bölgesindeki 10 tarihi eserin tahribine son vermeye çağırdı. Bildiride, bu eserler için gerekli tedbirler alınmadığı takdirde tamamen yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bulunduğunu bildirildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?