banner15

Çin, Doğu Türkistanlıların pasaportlarına el koyuyor

Çin hükümeti, Doğu Türkistan'daki Uygurlardan pasaportlarını önümüzdeki Şubat ayına kadar devlete iade etmesini istedi

Çin, Doğu Türkistanlıların pasaportlarına el koyuyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin yönetimi Uygurlardan pasaportlarını en yakın karakollara teslim etmelerini isteyerek, "Şubat ayına kadar pasapotunu teslim etmeyen Uygurlar vahim bir akibetle karşı karşıya gelecek' uyarısında bulundu.

Almanya'da yayınlanan Tageszeitung gazetesinin haberine göre, Çin Merkez Yönetimi ağırlıkla Doğu Türkistan'da yaşayan 22 milyon Müslüman Uygur'dan pasaportlarını polis karakollarına teslim etmelerini istedi. Alman gazete, birkaç ay önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyıp Erdoğan'ın Uygurları Çin'den kaçıp Türkiye'ye gelmeye çağırdığını hatırlatarak, Çin'in Uygurlara karşı aldığı tavrı Erdoğan'ın çağrısına bağladı. Gazete, Çin hükümetinin Uygurların yurtdışına çıkmalarını engellemek amacıyla bu uygulamaya başvurduğunu iddia etti.

Öte yandan, Almanya'daki Uluslararası İnsan Hakları Koruma Teşkilatı Tehdit Altındaki Halklar Örgütü, BM Mülteci Yüksek Komiserliği'nden Hindistan ve Tayland'ın Uygur mültecileri Çin'e iade etmemeleri için müdahale etmesini isteyerek, bu mültecilerin Çin'e iade edilmesi durumunda işkence göreceklerini ya da idam veya hapis cezasına çaptırılacağını vurguladı. Örgüt, Tayland'ın daha önce iade ettiği 109 Uygur mültecinin benzer akibete uğradığını da vurguladı

Güncelleme Tarihi: 10 Aralık 2016, 12:01
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48