banner39

banner35

Çin Finlandiya'ya 'demir ipek yolunu' bağladı

Çin Finlandiya ile arasında ipek yolu ticaretini demiryolları ile başlattı

Asya 19.11.2017, 11:52 19.11.2017, 14:15
Çin Finlandiya'ya 'demir ipek yolunu' bağladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Finlandiya'nın Kouvola şehrinde 10 Kasım'da tarihi bir an yaşandı. Kouvola'dan Çin'in Xi'an şehrine giden ilk ticari tren seferi uzun süren bir yolculuğun ardından cuma günü istasyona ulaştı. Bir sonraki seferin ise Aralık ayı başında yapılacağı belirtildi.

İki şehir arasındaki yaklaşık 8 bin kilometrelik mesafe 10 gün sürede aşılıyor. Yaklaşık 800 metre uzunluğundaki trende 41 konteyner bulunuyor.

Unytrade Oy'un Operasyon Direktörü Jari Grönlund, konteynerlerın içinde kereste, mekanik ürünler, iş kıyafetleri ve geminin parçalarının yer aldığını belirtti.

Şirket Kazakistan demiryollarının, yani KTZ'nin İskandinav ülkelerinde faaliyet gösteren bir temsilci konumunda. KTZ, tren işletmeciliğinin yanı sıra trenin konteynırlarına da sahip.

Finlandiya'dan doğuya doğru yola çıkan trenin lokomatifi Rusya sınırında, Rus Demiryolları RZD'nin  kontrolüne geçiyor. Tren, St. Petersburg ve Moskova'nın eteklerinden, lokomotifin yeniden değişecek olduğu Kazak sınırına kadar yol almaya devam ediyor. Sonra Kazakistan üzerinden Çin sınırına ulaşılıyor.

Kouvola şehri Asya ve Avrupa arasındaki yeni bir ulaşım merkezi olmaya çalıştığı için birkaç yıldır yoğun bir hazırlık içinde.

Çin, Asya ve Avrupa arasında, ülkenin büyük miktarda para yatırmaya hazır olduğu yeni bir İpek Yolu kurulmasını da istiyor .

Çin'den Kouvola'ya gidecek olan ticari tren seferi ise 29 Kasım'da yola çıkacak.

 

Yorumlar (0)
10
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?