banner39

Çin gazetecilere önceden kurgulanmış Uygur kamplarını gösteriyor

Uygur Akademisi tarafından organize edilen İstanbul Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi Topkapı Yerleşkesi’nde düzenlenen programda konuşan Kanadalı gazeteci, Çin’de tanık olduklarını ve Doğu Türkistan konusundaki izlenimlerini paylaştı.

Asya 07.09.2019, 12:46
Çin gazetecilere önceden kurgulanmış Uygur kamplarını gösteriyor

Arnavut asıllı Kanadalı gazeteci Dr. Olsi Jazeji (Jazexhi), Müslüman Uygur Türklerinin Çin tarafından hapsedildiğini, kimliklerini unutmaları ve bir güç oluşturamamaları için baskı altına alındıklarına şahit olduğunu kaydetti.

GAZETECİLERE GÖSTERİLEN DAHA ÖNCEDEN KURGULANMIŞ ”KAMPLAR”

Uygur Akademisi Yönetim Kurulu Üyesi Şevket Nasir, toplantının açılış konuşmasını yaparken; gazeteci Jazeji’nin Türkiye’ye gelmesinin büyük bir önem taşıdığını belirtti. Nasir, “Şu ana kadar Çin Halk Cumhuriyeti hükumeti, 3 ila 5 milyon Uygur Türkünü çeşitli suçlar yönelterek, 3 yıldır hapiste tutuyor. Kendilerine her türlü işkenceler yapılıyor. Şimdiye kadar bu gerçekler pek anlatılmıyordu. Çin Halk Cumhuriyeti, kendi lehinde haber yapacağına inandığı ülkelerin gazetecilerini ülkesine davet etti. Daha önceden kurgulanmış kamplar gazetecilere gösterildi. Gazeteciler çok güzel karşılanmış, ağırlanmış, kendileri için şovlar hazırlanmış. Ancak vicdan sahibi bazı gazeteciler, Çin güdümünde haber yazmaya direnmiş.” diye konuştu.


”EĞİTİM DEĞİL CEZA KAMPI”

Nasir, Jazeji’nin gerçekleri dünyaya anlatmak için Türkiye’ye geldiğini söyleyerek, “Jazeji, Çin’de Uygur Türkleri için kurulan sözde eğitim kamplarının eğitim değil ceza kampı olduğunu, insanların işkence gördüğüne tanık oldu. Kamplardaki Uygur Türklerine zorla önceden ezberletilmiş metinlerin okutulduğunu, her şeyin bir tiyatrodan ibaret olduğunu söyledi. O da bunları kamerayla tespit etmiş. Böylece dünya bir gazetecinin gözünden Doğu Türkistan’daki durumu öğrenmiş oldu.” dedi.

SİSTEMATİK ASİMİLASYON POLİTİKASI

Uygur Türkleri ile ilgili gerçekleri kendi gözleriyle görmek için Çin tarafından düzenlenen etkinliğe bir gazeteci olarak katıldığını belirterek Olsi Jazeji, “Çin’in, Müslüman Uygur Türklerini hapsederek, korkutarak, kimliklerini unutmaları ve bir güç oluşturmamaları için baskı altına almaya çalıştıklarını gördüm. Uygur Türklerinin hakimiyetlerinin azalması için çok sistematik bir şekilde düzenlenen asimilasyon politikalarını görmüş olduk.” dedi.

Arnavut asıllı gazeteci Jazeji, gördüğü şeyler hakkında şoke olduğunu ifade ederek, “Gördüklerim karşında çılgına döndüm, çok etkilendim yaşananlardan. 21. yüzyılda insanların hala köle gibi kamplara tıkıldığını ve hapsedildiğini görmeyi beklemiyordum.” cümlelerini kaydetti.

Jazeji, müslüman ülkelerin Çin’e siyasi baskı uygulayabileceğine, ancak kendisinin bu konuda umutlu olmadığını ifade etti.

Kaynak:qha

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?