banner39

banner35

Çin, Güney Çin Denizi'nde tatbikat yapacak

Çin, savaş gemisi, hava kuvvetleri ve askeri birliklerin dahil olacağı geniş kapsamlı tatbikat yapacak

Asya 05.05.2016, 08:04 05.05.2016, 08:26
Çin, Güney Çin Denizi'nde tatbikat yapacak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin ordusu, Güney Çin Denizi'nde geniş kapsamlı askeri tatbikat düzenleyecek.

China Daily gazetesinin haberinde, Çin donanmasının, "yıllık askeri tatbikat" çerçevesinde Güney Çin Denizi ve bölge sularında savaş gemisi, hava kuvvetleri ve askeri birliklerin dahil olacağı geniş kapsamlı tatbikat yapacağı belirtildi.

Bölgede aktif devriye halinde olan Çin savaş gemilerine, güdümlü roket yok edici, güdümlü roket ve askeri destek özelliği içeren 3 savaş gemisinin daha dahil olacağı açıklanırken, donanmanın, 3 askeri helikopter ve özel askeri birliklerle birlikte bölgedeki farklı noktalarda tatbikatlar düzenleyeceği bildirildi.

Çin'in, savunma amacının ötesinde askeri faaliyetlerinin artırmakla suçlandığı Nanşa ve Şişa adalarında da donanma hava kuvvetleri ve askeri birliklerinin ilgili tatbikat kapsamında hazır olacağı ifade edildi. 

Pekin yönetimi, yer altı kaynakları açısından zengin Güney Çin Denizi'nde başta Filipinler olmak üzere Vietnam, Brunei ve Malezya'nın da arasında bulunduğu bölge ülkeleriyle egemenlik tartışmaları yaşıyor. Bölge üzerinden yapılan gemi taşımacılığı yolu ile dünya genelinde her yıl yaklaşık 5 trilyon dolarlık ticaret gerçekleşiyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?