Çin, Güney Çin Denizi'ne roket fırlatma sistemi konuşlandırdı

Pekin yönetimi, Güney Çin Denizi'ndeki Nanşa adalar grubunda Cubiciao'ya roket fırlatma sistemleri konuşlandırdı.

Çin, Güney Çin Denizi'ne roket fırlatma sistemi konuşlandırdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'in, Vietnam'a karşı Güney Çin Denizi'ne roket fırlatma sistemi konuşlandırdığı belirtildi.

Guofang Şıbao'nun (Savunma Gazetesi) Çin'in sosyal medya platformu Weibo'dan paylaştığı habere göre, Pekin yönetimi, Güney Çin Denizi'ndeki Nanşa adalar grubunda Cubiciao'ya (Fiery Cross Resifi) roket fırlatma sistemleri konuşlandırdı.

Haber, "Daha fazla silah konuşlandırıldı, artık Vietnam'ın su altı timlerinin, Güney Çin Denizi'nde saldırı düzenlemesinden endişe etmek yok." başlığıyla verildi.

Konuşlandırılan sistemlerin, su altı taarruz timleri ve balık adamlara karşı kullanılacağı, radar, erken uyarı, sonar, frekans analizi gibi üniteleri de içerdiği belirtildi.

Çin, 1947'de yayımladığı dokuz kesik çizgili haritayla yaklaşık üç milyon kilometrekarelik bölgenin yüzde 80'i üzerinde hak iddia ediyor.

Pekin yönetiminin, Güney Çin Denizi'nde hak iddia ettiği bölgede Şişa (Paracel), Congşa, Nanşa (Spratly), Dongşa adalar grubu bulunuyor. Bu adalar grubu, birçok kayalık, sığlık ve adacığı da içine alıyor.

Filipinler, Vietnam, Malezya, Brunei ve Endonezya'nın kıyısı bulunduğu Güney Çin Denizi'nde bölge ülkeleri, kıta sahanlıklarını "Özel Ekonomik Bölge" olarak belirleyerek, zengin yeraltı ve balıkçılık kaynaklarını sınırları içine almaya çalışıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2017, 13:12
banner53
YORUM EKLE

banner39