banner39

Çin haber siteleri devlet kontrolüne geçti

Çin'de hükümet makamlarının onayı olmadan internet’te haber yayınlamak yasaklandı

Asya 26.07.2016, 11:30 26.07.2016, 11:30
Çin haber siteleri devlet kontrolüne geçti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin’in belli başlı en büyük internet haber sitelerinin sahiplerine, hükümetin onayından geçmeden haber yayınlamaları yasaklandı.

Bundan sonra haber yayını yapan bu şirketlerin web sitelerinde, ancak önceden devlet tarafından kontrol edilerek izin verilen haberler yayınlanacak.

Yasağı Çin'de internet çalışmalarını denetleyen Çin'in Siber İdaresi (CAC, Cyberspace Administration China) uygulamaya koydu.

Bloomberg ajansına göre, yasak öncelikle Sina Corp., Tencent Holdings Ltd., Sohu.com Inc ve NetEase Inc. gibi büyük internet şirketlerinin etkileyecek.

24 Temmuz Pazar günü CAC tarafından yayınlanan makalede bu şirketlerin bazı haberleri yayımlamakla internet kullanımı kurallarını "ciddi şekilde ihlal" ettiği açıklandı.

Daha önce CAC şirketi, Çin’in en büyük internet sağlayıcısı Tencent şirketini de uyarmıştı. Yeni yasanın yürürlüğe girmesinin ardından şirketlerin güncel haberlerini devlet kontrolü olmadan yayınlayamayacak.

Çin’deki bu yeni radikal yasak, ülke yetkililerine internet ve mobil cihazlar üzerinden iletilen haberleri tam kontrol etme yetkisini veriyor. Daha önce, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin medyasının iktidardaki Komünist Partisi çıkarlarına hizmet etmesi gerektiğini söylemişti.

banner53
Yorumlar (0)
14
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?