banner39

Çin ikinci çocuğa da izin verecek

Çin'de 36 yıldır uygulanan tek çocuk uygulamasının yakın zamanda kaldırılabileceği belirtiliyor

Asya 30.07.2015, 13:57 30.07.2015, 13:57
Çin ikinci çocuğa da izin verecek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin’in son yıllarda gerçekleştirdiği reformlarla paralel olarak 1979 yılında yürürlüğe konulan "bir aile - tek çocuk" politikasından vazgeçilebileceği bildiriliyor.

Çin medyasında yer alan değerlendirmelerde yasağın yakın bir zamanda kalkabileceği belirtiliyor. Ancak yasak kalksa bile genç Çinli çiftlerin hayat şartları ve yüksek eğitim fiyatlarından dolayı birden fazla çocuk istemediği ifade ediliyor. Bu konuda başka bir şaşırtıcı sonuç ise Çinlilerde erkek çocukların tercih edilmesi geleneğinin gittikçe zayıfladığı.

Çin Sağlık ve Aile Planlaması Devlet Komitesindeki bir kaynak China News Business dergisine söz konusu yasanın bir kez daha revize edileceğini söyledi. Yeni yasanın detayları hala bilinmemekle beraber hükümetin en üst düzey yönetiminde çocuk doğumu kısıtlamaların kaldırılmasını savunanların ağırlığı gittikçe artıyor.

Batılı uzmanlara göre, 2050 yılında Çinlilerin üçte biri 64 yaş üstü insanlardan oluşacak. Bu da en az 400 milyon kişi demek. "Bir aile - bir çocuk" adındaki yasanın uygulanmaya başlandığından bugüne doğum sayısını yaklaşık 300 milyon azalttığı belirtiliyor. Ancak bu yasa ülkede sistematik olarak uygulanmadı ve tüm nüfusu etkilemedi.

Çin’de azınlığı oluşturan Tibetliler, Uygurlar, Moğollar, Hui ve Miao etnik grupları her zaman birden fazla çocuk sahibi oldu. Ülkenin uzak bölgelerinde de Çinlilerin bu yasayı göz ardı ettiği biliniyor.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?