banner15

Çin ile Endonezya arasında hızlı tren anlaşması yapıldı

Çin Endonezya'da Japonya ile yarıştığı stratejik açıdan önemli tren ihalesini kazandı

Çin ile Endonezya arasında hızlı tren anlaşması yapıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin’in “China Railway International” ve  Endonezya’nın “PT Pillar Sinergi BUMN” şirketlerinin Jakarta -Bandung seferlerini yapacak yüksek hızlı tren demiryolu projesinin inşaatı için anlaştıkları bildirildi.

Hisselerinin yüzde 60 Endonezya ve yüzde 40 Çin tarafından oluşan proje ihalesine Japonya da katıldı. Endonezya makamları Çinli ortakları tercih etti.

Uzunluğu 150 km olan yeni demir yolunda YHT ortalama hızı 200-250 kilometre saate ulaşacak ve daha önce üç saatte geçilen mesafe 30-40 dakikada geçilecek.

Maliyeti 5,5 milyar dolar olan yolun inşaatı 2016 senesinde başlayacak ve hızlı tren demir yolu 2019 yılında tamamlanacak.  Bu aynı zamanda tüm Güneydoğu Asya bölgesinde gerçekleştirilecek ilk hızlı tren projesi.

“China Railway International” şirketi başkanı Yang Çjunmin şirketinin başarısında firmadan firmaya "busness-to-busness "pazarlama tekniğinin önemli rol oynadığını söyledi. Çinli yetkililer Endonezyalı ortaklarına "teknoloji transferi, yatırım ve deneyimli personel" teklif ederek ihaleyi kazandı.

Çinli yönetici bununla yetinmeyeceklerini ve Endonezya hükümetinin bu demir yolunu 750 km uzunluğa ulaştırma planlarında onlara yardımcı olmaya hazır olduklarını da dile getirdi.

İhalede devre dışı kalan Japonya’nın önemli bir kayba uğradığı, ancak Tokyo hükümetinin Endonezya Devlet Başkanı Widodo’nın 2015 yılı Mart ayında yaptığı ziyaret sırasında varılan askeri işbirliği projelerine devam edeceği açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 31 Ekim 2015, 14:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35