banner39

Çin ile Kazakistan arasında 30 milyar dolarlık anlaşma

Astana ve Pekin stratejik ortaklığı derinleştiriyor

Asya 07.09.2013, 11:04 07.09.2013, 16:41
Çin ile Kazakistan arasında 30 milyar dolarlık anlaşma

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kazakistan'ın başkenti Astana'ya resmi ziyaret ile gelen Çin Devlet Başkanı Şi Cinping (Xi Jinping) ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, iki ülke arasında Stratejik Ortaklık Anlaşması'nı derinleşmek maksadıyla bir dizi anlaşmaya imza attı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in davetlisi olarak Kazakistan'a ilk ziyaretini gerçekleştiren Çin Devlet Başkanı Şi, Astana'daki için Akorda Sarayı'nda resmi tören düzenlendi. Törenin ardından yaklaşık 1,5 saat baş başa görüşen liderler, daha sonra heyetler arası toplantıya başkanlık etti. Toplantının ardından Nazarbayev ve Şi, iki ülke arasında daha önce imzalanan Stratejik Ortaklık Anlaşması'nın genişletilmesini öngören bildiriye imza attı. İmza töreninde ayrıca uzay, su rezervlerini kullanma, demiryolu ulaşımı ve elçiliklere arazi tahsisi konularında da bir dizi anlaşma imzalandı.

Düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev, iki ülke arasındaki yirmi yılı aşan zaman zarfındaki ilişkilerde önemli mesafelerin alındığını kaydetti. Dünyada yaşanan global kriz sırasında Kazakistan'a en büyük desteği 13 milyar dolar kredi ile Çin'in verdiğini kaydeden Nazarbayev, bugünkü ziyaretin de iki ülke arasında stratejik ortaklığın daha da genişletilmesi açısından önem arz ettiğini söyledi.

ASTANA VE PEKİN ARASINDA 30 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

Kazakistan ve Çin İş Konseyi toplantısı sonunda üzerinde uzun zamandır çalışılan önemli 20 projenin hayata geçirileceğini ve toplamda 30 milyar dolarlık anlaşmaların imzalanacağını belirten Nazarbayev, iki ülke arasında ticaret hacminin temelinin enerji projeleri olduğunu, bundan sonra ise diğer sahalarda işbirliğinin artırılacağını ifade etti.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ise Çin ve Kazakistan arasındaki ilişkilerin 3 bin yıldır devam ettiğini söyledi. Göreve geldikten sonra Nazarbayev ile bir yıl içerisinde iki defa görüştüğünü kaydeden Şi, iki ülke arasındaki dengeli ve karşılıklı işbirliğinin bundan sonra da devam edeceğini vurguladı.

KAŞAGAN PETROL SAHASINDA 5 MİLYAR DOLARLIK ANLAŞMA

Sınır aşan nehirlerin iki ülke arasında işbirliğinin ve dostluğun sembolü olacağına inandığını belirten Çin lideri, Kaşagan petrol sahasında Kazakistan ile ortak çalışma yapılması konusunda anlaşmaya vardıklarını da dile getirdi.

Çin lideri Xi Jinping'in Orta Asya gezisi sırasında Çin ile Kazakistan, Kaşagan petrol sahasına ait 5 milyar dolarlık hisse alımı için anlaşma imzaladı. Kaşagan'ın son elli yılda keşfedilen en büyük petrol sahası olduğu belirtiliyor. Çin buradaki petrol sahasını geliştirmek için Kazakistan'la birlikte çalışma yapacak. 

Bin 700 kilometre ortak sınırı bulunan Kazakistan ve Çin arasındaki bu yılın Ocak-Haziran ayı arasındaki ticaret hacmi 10,2 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Çin'in Kazakistan'la imzaladığı anlaşmalar Sovyetler Birliği döneminden bu yana Rusya'nın arka bahçesi gibi görülen Orta Asya'da Hindistan'ı da ekarte ederek gövde gösterisi yapması olarak değerlendiriliyor.

Yorumlar (0)
16
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?