Çin, İlham Tohti'yi 'ayrılıkçı' olmakla suçluyor

Çin, Uygur akademisyen Tohti'yi nerede tuttuğunu açıklamazken akademisyenin ayrılıkçı faaliyetleri sebebiyle tutuklandığını açıkladı

Çin, İlham Tohti'yi 'ayrılıkçı' olmakla suçluyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin, geçtiğimiz günlerde gözaltına alınan ve kendisinden haber alınamayan Uygur asıllı Profesör İlham Tohti’nin ‘’ayrılıkçı faaliyetlere’’ karıştığını öne sürdü.

Çin polisi, Pekin’in, Uygur Özerk Bölgesi’ne yönelik siyasetini eleştirmekten gözaltına alındıktan sonra nerede olduğu bilinmeyen ünlü akademisyen Tohti’nin, kendi liderliğinde ayrılıkçı bir grup kurup, kendi kimliği kisvesi altında bölücü faaliyetler yaptığını iddia etti.

Resmi Xinhua ajansının haberine göre, Çin’in Şincan olarak adlandırdığı Uygur Bölgesi polisi, Çin’in Twitter'i olarak bilinen Weibo’daki resmi hesabından yaptığı açıklamada, Tohti’nin, yurt dışındaki Doğu Türkistan ayrılıkçı güçleriyle gizlice anlaştığı ve interneti Uygur bölgesinin bağımsızlığını savunmak için kullandığı, hocalık yaptığı sınıfların avantajından yararlanarak, hükümeti devirmeye teşvik ettiği ileri sürüldü.

Açıklamada ayrıca, Tohti’nin bir internet sitesi kurduğu, takipçilerinin yardımıyla söz konusu sitesinden söylenti, çarpıtma, bazı olayları abartma, etnik nefreti kışkırtma, bölücülüğü yayma, Doğu Türkistan’ın bağımsızlığını savunma ve bölücü faaliyetler yaptığı da iddia edildi.

Açıklamada, ‘’Uygur profesörün ayrıca derslerde açık bir şekilde şiddet kullanımını ve Çin’in bir zamanlar Japon işgalcilerine karşı geldiği gibi Uygurların da hükümete karşı olmaları gerektiğini savunduğu’’ kaydedildi.

Açıklamada Tohti’ye, bazı ‘’terörist’’ saldırıları gerçekleştirenleri kahraman diye nitelediği, öğrencilerine ülkeden ve hükümetten nefret etmeyi ve hükümeti devirmeyi teşvik ettiği suçlamaları da yöneltildi.

Xinhua’nın haberinde ayrıca, polisin titiz çalışmasının ardından Tohti’nin “bölücü faaliyetlerine’’ ilişkin somut deliller ele geçirdiği belirtildi ve Uygur profesörün davasının sürdüğü ifade edildi.

Haberde Tohti’nin nerede olduğuna ilişkin bir bilgi yer almadı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2014, 17:10
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35