Çin'in Afrika yatırımları rahatsız etti

Bir Kuşak bir Yol projesi ile yeni ipek yolunu kurmaya çalışan Çin'in 68 ülkeye yatırımlarının ardından Afrika ülkelerine detayları gizli tutulan kredilerle kesenin ağzını açması ülke içindeki muhaliflerin itirazlarının yanı sıra Batı medyası tarafından da eleştiri dilinin malzemesi oldu

Çin'in Afrika yatırımları rahatsız etti

Şerife Yılmaz / Dunyabulteni.net

Çin hükümetinin Afrika ülkelerine yaptığı yatırımlar sosyal medya ve bazı akademisyenlerce yoğun şekilde eleştiriliyor. Ülke içinde gitgide artan tepkilere son örnek Tsinghua Üniversitesi'ndeki hukuk profesörü Xu Zhangrun tarafından yapıldı. Zhangrun açıklamasında, "Ülkede yoksulluk sınırında yaşayan 100 milyondan fazla kişi varken Afika ülkelerine bu kadar bonkör davranılması ahlaksızlığına nasıl izin verilir" dedi.

Çin 2000 yılından bu yana Afrika'ya 124 milyar dolardan fazla para harcadı. Pazartesi günü bazı yoksul Afrika ülkelerinin borçlarını iptal ederken 60 milyar dolar daha yardım teklif etti. Dünya çapında onlarca ülkede bulunan Bir Kuşak bir Yol projelerine 500 milyon dolar harcadı.

Pazartesi günü bir zirvede konuşan ülke lideri Xi Jinping ise , Çin'in Afrika'daki yeni harcamalarının somut faydalar sağlayacağını söylerken pek çok Çin vatandaşının hala gerekli doktor tedavisinden, ilaç temini, evde bakım hizmetinden ve yeterli eğitim imkanından mahrum olduğu belirtildi.

Çin tarafından Afrika ülkerine yapılan proje ve harcamalar, bazen devlete ait şirketler tarafından bazen de özel şirketler tarafından düşük faizli krediler yoluyla gerçekleşiyor.

Kredi detayları gizli tutuluyor

Çin-Afrika kredilerinin detayları genellikle her iki tarafça gizli tutulmaktadır, ancak eleştirmenler, anlaşmaların çoğunlukla madeni ve petrol kaynaklarını ipotek eden Afrika ülkelerini içerdiğini söylüyor. ABD'li yetkililer, Afrika ülkelerinin Çin borçları nedeniyle egemenliklerini kaybetme riskiyle karşı karşıya oldukları konusunda uyarıyor.

Latimes'tan Robyn Dixon tarafından kaleme alınan makalede Shandong Üniversitesi'nden emekli bir profesör olan Sun Wenguang'ın Çin'in yurtdışı yatırım politikasına sert eleştirilerine yer verildi. “Çin'in çok büyük bir nüfusu var ve hala çok sayıda yoksul insan var. Gerçekte yapmaya çalıştığınız şeylerin ölçüsünü karşılama kapasitesine sahip değilseniz, bunu yapmayın. [Eğer hala başka ülkelerde para atmayı seçerseniz, yerli bir tepki neredeyse garantilidir. ” diyerek ülke içindeki tepkilerin arttığına dikkat çekti. Wenguang'ın “Sıradan insanlar fakir. Paramızı Afrika'ya atmayalım. Bu şekilde para atmak ülkemize veya toplumumuza iyi gelmiyor. ” sözlerine yer verildi.

Malezya'dan yeni sömürgecilik eleştirisi

Malezya Başbakanı Mahathir Mohamad Çin Devlet Konseyi parti sekreteri Li Keqiang ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, “Yoksul ülkeler zengin ülkelerle rekabet edemedikleri için yeni bir sömürgecilik biçiminin olduğu bir durum istemiyoruz” açıklaması yapmıştı.

Batı basını Bir Kuşak Bir Yol projesinden rahatsız

Washington merkezli bir düşünce kuruluşu olan Global Development Center tarafından Mart ayında yayınlanan bir raporda, 68 ülkenin 23'ünün Kemer ve Yol projeleri nedeniyle “oldukça yüksek” bir risk sıkıntısı riski taşıdığı ve sekizinin -Pakistan, Cibuti, Maldivler, Laos, Moğolistan, Karadağ, Tacikistan ve Kırgızistan- de borçlarını ödemede sorun yaşayabileceği konusunda uyardı.  

Çin'in dışişleri bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Çin'in yoksul ulusları borç tuzağına düşürdüğü iddialarını ise kabul etmedi. “Batılı ülkeler tarafından teklif edildiğinde paranın yardım olduğunu ancak Çin tarafından teklif edildiğinde 'para tuzağı' olarak lanse edilmesi ne kadar doğru? Göz kamaştırıcı bir standart değil mi? ” yorumu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 06 Eylül 2018, 12:18
YORUM EKLE

banner39