banner15

Çin kirlilikten nefes alamıyor

Son 3 gündür Pekin'de hava kirliliği yılbaşındaki zararlı seviyelerine yükseldi. Yaklaşık 20 milyon kişinin yaşadığı şehirdeki kirli hava alarmı turuncu seviyesine yükseltildi.

Çin kirlilikten nefes alamıyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin'in eyalet seviyesindeki 31 bölgesinde sis ve kirli hava hayatı olumsuz etkiliyor. Sis ve kirli hava, ülkede 1961'den beri görülen en yüksek kirlilik olarak tarihe geçti.

Ülkede 12 Eylül'de kirli hava ile mücadelede eylem planları hayata geçirilse de kirli havanın önüne bir türlü geçilemiyor.

Sık sık hava kirliliği ve sisin görüldüğü başkent Pekin'de de 22 Ekim'de hava kirliliğiyle mücadelede eylem planları ortaya konmuştu. Buna göre, belediye ve Komünist Parti'ye ait araçların yüzde 30'unun kullanılmaması, çoğu metal ve kimyasal madde üretimi yapan 58 fabrikanın faaliyetlerine ara verilmesi, zehirli gaza sebep olan 41 fabrikanın da üretiminin azaltılması kararlaştırılmıştı. Tüm bunlara rağmen hava kirliliğiyle mücadele yetersiz kalıyor.

Son 3 gündür Pekin'de hava kirliliği yılbaşındaki zararlı seviyelerine yükseldi. Yaklaşık 20 milyon kişinin yaşadığı şehirdeki kirli hava alarmı turuncu seviyesine yükseltildi. Pekinliler dışarıya maske takarak çıkıyor. Çapı 2,5 mikrometreden az olan hava kirliliği birimi PM 2,5 seviyesi bugün 360'a çıktı.

Dünya Sağlık Örgütü'nce normal kabil edilen oran ise 20.

Sabah camları açarak evlerini havalandırmak isteyen Pekinliler, dışarıdaki havanın içeridekinden zararlı olması nedeniyle pencerelerini açmamayı tercih etti. Çin medyasında da rüzgarın hızının az olması sebebiyle kirliliğin gitmediği, yarın rüzgarın hızının arttırmasıyla temiz havanın şehirde hakim olacağı kaydedildi.

Pekin'in temiz hava kaderinin hızlı esen rüzgâra bağlı olduğu yorumları da yapılıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2013, 11:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48