Çin kıtalararası füze denemesi yaptı

Çin'in kıtalararası balistik füze denemesini başarıyla test ettiği açıklandı

Asya 21.04.2016, 17:00 21.04.2016, 17:00
Çin kıtalararası füze denemesi yaptı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya'nın her noktasını vurma yeteneğine sahip yeni bir DF-41 kıtalararası füzeyi başarıyla test etti.

Geçen Salı Çin’in 12 bin kilometre uzaklığa ulaşabilecek ve baş kısmı bölünme ve manevra özelliğine sahip DF-41 kıtalararası balistik füzesini başarıyla denemeden geçirdiği bildirildi.

Rusya’nın Kommersant gazetesindeki habere göre, füzenin devreye sokulması Çin nükleer kuvvetlerin modernizasyonu yolunda önemli bir adım olarak görülüyor. Bulletin of The Atomic Scientists'de yer alan habere göre, Çin şu anda nükleer silahlarını aktif olarak geliştiren tek ülke konumunda bulunuyor.

Çin’in füze denemesi haberini ilk olarak Washington Free Beacon (WFB) gazetesi yayınladı. Haberde 12 bin kilometre uzaklığa ulaşabilecek ve baş kısmı bölünme ve manevra özelliğine sahip bu füzelerin ABD veya Rusya'nın istediği her yerini vurabileceği öne sürüldü. Haberde Çin’in bu denemeyi nerede yaptığı kesin olarak belirtilmedi.

Gazetede, ABD istihbaratının DF-41 füzelerinin altı veya on nükleer savaş başlığını taşıyabileceğini öne sürdüğünü ancak bu bilginin Çin’in yeni füzelerinin gerçek olanaklarını gizlemek için tasarlanmış yalan haber olduğu iddia edildi.

WFB dergisinde yer alan haberde, 2015 yılının Aralık ayında Çin’in bu tip füzeleri, Rusya’nın RT-23 füzelerini fırlattığı platforma benzer bir platformdan fırlattığı bildirildi. Şu anda Çin'in nükleer füze güçlerinin kapsamlı modernizasyon dönemini yaşadığı da bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?