Çin Komünist Partisi'nde dört yöneticiye ihraç

ÇKP'nin Genel Kurul toplantılarında dört üst düzey yetkili partiden ihraç edildi

Çin Komünist Partisi'nde dört yöneticiye ihraç

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Komünist Partisi (ÇKP) 18. Merkez Komitesinin 6. Genel Kurul toplantılarında dört üst düzey yetkili partiden ihraç edildi.

Şinhua ajansının haberinde, ihraç kararının, 6. Genel Kurul toplantılarında alındığını duyurdu.

İhraç edilen yetkililer arasında, Liaoning eyaleti eski parti başkanı Vang Min, Pekin eski parti başkan yardımcısı Liu Şivın ve eski üst düzey askeri yetkililerden Fan Çangmi ve Niu Cıcong bulunuyor.

ÇKP'nin daha sıkı kurallarla yönetimi ve partide siyasi hayatın daha katı kurallara bağlanması toplantının önemli gündem maddeleri arasında yer alıyor.

Yetkililer, ÇKP'nin katı kurallar benimsemesinin hem partinin hem de parti yöneticileri ve kurumlarının devamlılığı için hayati önem taşıdığını belirtiyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin Komünist Partisinin (ÇKP) liderliğini devralmasının ardından yolsuzluğa karşı mücadele programıyla tüm partinin tetikte olmasını istemiş ve yolsuzluğu, partinin hayatta kalmasına karşı bir tehdit olarak gördüğünü söylemişti.

Şi ayrıca "kaplanlar" olarak tanımlanan üst düzey bürokratlardan, "sinekler" diye bilinen alt düzey bürokratlara kadar herkesin yolsuzluktan kaçınması gerektiğini ve ülkedeki yolsuzluğun kökünü kazıyacağını ifade etmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2016, 16:02
banner53
YORUM EKLE

banner39