banner39

Çin Komünist Partisi'nde yolsuzluk ihracı

Çin'de yürütülen yolsuzluk soruşturması kapsamında ski Merkezi Askeri Komisyon Başkan Yardımcısı, rüşvet aldığı gerekçesiyle ÇKP'den ihraç edildi

Asya 31.07.2015, 12:52 31.07.2015, 12:52
Çin Komünist Partisi'nde yolsuzluk ihracı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'de eski Merkezi Askeri Komisyon Başkan Yardımcısı General Guo Boşiong'un, rüşvet aldığı gerekçesiyle Çin Komünist Partisi'nden (ÇKP) ihraç edildiği bildirildi.

Şinhua ajansının haberine göre, ÇKP Merkez Komitesi Politbüro'su, Guo'nun partiden ihracına, davasının ve ilgili delillerin askeri yargı makamlarına aktarılmasına karar verdi.

Politbüro'da yapılan açıklamada, 2002-2012 yılları arasında Merkezi Askeri Komisyon Başkan Yardımcısı olarak görev yapan 73 yaşındaki Guo'nun görevini kötüye kullandığı ve rüşvet aldığı belirtildi.

ÇKP Merkezi Disiplin ve Denetleme Komisyonu ve bölgesel birimleri 2012'den bu yana tüm ülkede 75 milyonda fazla ÇKP üyesini soruşturdu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 2012'de ÇKP liderliğini devralmasından sonra yolsuzluğa karşı mücadele açarak "tüm partinin tetikte olmasını ve yolsuzluğu partinin hayatta kalmasına karşı bir tehdit olarak gördüğünü" belirtmişti. 

Yolsuzluk soruşturmaları kapsamında ülkede bir zamanların en güçlü isimlerinden olan ve güvenlik çarı olarak da bilinen eski politbüro daimi üyesi Cou Yongkang da dahil çok sayıda üst düzey görevli hakkında mahkumiyet veya idam cezası verildi.

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?