Çin Komünist Partisi'nden serbest piyasa kararı

Çin Komünist Partisi kongresinden ekonomik kaynakların oluşturulmasında piyasaların 'belirleyici rol' oynamasına müsaade edilmesi kararı çıktı

Çin Komünist Partisi'nden serbest piyasa kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'de Mao'nun ölümünden sonra kapitalizme doğru evrilme süreci, 'reformlar' adı altında devam ediyor.

Çin'de iktidarda olan Komünist Parti (ÇKP), dört gün süren kongreden sonra gelecek 10 yıla ilişkin bir reform gündemi açıkladı. Parti, kaynakların oluşturulmasında piyasaların 'belirleyici rol' oynamasına müsaade edileceği sözü verdi.

Ülkenin resmi haber ajansı Xinhua, ÇKP'nin dört günlük Merkezi Komite toplantısının ardından yapılan yazılı açıklamayı yayımladı. Açıklamada 2020'ye kadar kesin sonuçlar alınmasının hedeflendiği, kapsamlı reformların merkezinde ekonomik değişikliklerin yer alacağı belirtildi.

Ajans, Komünist Parti'nin daha önceki açıklamalarından kaynakların tahsisinde piyasaların oynadığı rolün temel olarak tanımlandığını belirterek kullanılan ifadedeki değişikliğe dikkat çekti. ÇKP'nin resmi söylemi ise "sosyalist piyasa ekonomisi" olarak devam ediyor.

Genişbir reform gündeminin belirlendiği toplantının ardından devlet kurumlarının detaylar üzerinde çalışarak reformları hayata geçirmeleri gerekiyor.

Çin'in bu kararı, ülkenin serbest piyasa ekonomisine bir adım daha atması olarak yorumlanıyor.

Öte yandan kongrede Ulusal Güvenlik Komisyonu kurulmasına da karar verildi. Bu kararın da geçtiğimiz günlerde Tiananmen Meydanı'nda düzenlenen saldırı sonrası gelen tepkiler üzerine verildiği ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2013, 16:11
banner53
YORUM EKLE

banner39