banner15

Çin, Kore Yarımadası ile ilgili açıklama yaptı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, nükleerden arınmış bir Kore Yarımadasının bölge barışına katkı sağlayacağını söyledi.

Çin, Kore Yarımadası ile ilgili açıklama yaptı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Wang Yi, ‘Güney Doğu Asya Uluslar Birliği’ (ASEAN) kapsamında bulunduğu Singapur’da, Kore Yarımadası ile ilgili bir açıklama yaptı. Yaptığı konuşmada, ‘barış mekanizması’ kurulması çağrısında bulundu. Bakan Yi, yarımadada barışı sağlayacak en önemli adımın, nükleerden arındırılmasından geçtiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı, ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Devlet Başkan Kim Jong-un’un görüşmelerini olumlu buldu. Yapılan görüşmelerin iki ülke arasındaki sorunları azaltacağını söyledi.

Çin, Kuzey Kore ile birlikte ABD’ye karşı savaşmıştı. Taraflar arasında barış görüşmeleri gerçekleşse de barış antlaşması imzalanmadı. Resmi olarak hala savaşta gözüküyorlar. 

TRUMP İLE KİM HAZİRAN'DA GÖRÜŞMÜŞTÜ

Trump ile Kim, geçtiğimiz Haziran’da Singapur’da bir görüşme gerçekleştirmişlerdi. Her iki tarafında birbirinden beklentilerinin olduğu toplantıda iki konu ön plana çıkmıştı. ABD tarafı, Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetlerinden vazgeçmesini isterken Kuzey Kore tarafı ülke ekonomisini krize sokan yaptırımların son bulmasını istemişti.

Kuzey Kore, yakın zamanda ABD’nin Kore Savaşında askerlerinin askerlerin bir kısmına ait parçaları teslim etmişti. ABD Başkanı da bu jeste teşekkür ederek karşılık vermiş, iki ülke arasında normalleşme girişimleri olarak yorumlanmıştı.  
 

Güncelleme Tarihi: 02 Ağustos 2018, 16:00
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48