banner39

Çin, Kore'deki olaylardan kaygılı

Çin Dışişleri bakanlığı, Kore yarımadasındaki gerginliğin sürekli olarak tırmandığını ve Çin hükümetinin son gelişmelerden ''ciddi kaygı'' duyduğunu açıkladı

Asya 07.04.2013, 17:58 07.04.2013, 17:58
Çin, Kore'deki olaylardan kaygılı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kuzey Kore'nin müttefiki konumundaki Çin, Kore yarımadasındaki son gelişmelerden ciddi kaygı duyduğunu açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, Pekin düzenlenen basın toplantısındaki konuşmasında, Kore yarımadasındaki gerginliğin sürekli olarak tırmandığını ve Çin hükümetinin son gelişmelerden ''ciddi kaygı'' duyduğunu dile getirdi.

Hong, ''Kuzey Kore'deki Çin vatandaşlarının ve kuruluşlarının yasal hak ve çıkarları ile güvenliklerini korumak için etkin önlemler alınacaktır." diye konuşurken, Pyongyang'daki Çin büyükelçiliğinin normal şekilde çalıştığını da ifade etti.

Diğer taraftan Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün akşam Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun ile yaptığı telefon görüşmesinde, gelişmeler ne olursa olsun, Çin'in sorunun diyalog yoluyla çözülmesi ve yarımadanın nükleer silahlardan arındırılması ile bölgede barış ve istikrarın korunmasını destekleyen tutumunun değişmediğini söyledi.

Bölgedeki son durumdan büyük endişe duyduklarını söyleyen Wang, taraflardan soğukkanlılıklarını koruyarak, durumu yumuşatmalarını istedi ve taraflara itidal çağrısını yineledi. Wang Yi, ülkesinin, bölgedeki herhangi bir tarafın kışkırtıcı söylemlerine karşı olduğunu ve kapısının yanında sorun çıkarılmasına izin vermeyeceğini de vurguladı. Bakan Wang, Kore yarımadasının nükleer silahlardan arındırılmasına yönelik Pekin'de daha önce yapılan ancak kesintiye uğrayan çok uluslu görüşmelerin (Altılı Görüşmeler) yeniden başlatılması çağrısı da yaptı. Görüşmede Ban Ki-mun ise Kore yarımadasındaki gerginliğin artmasından kaygı duyduğunu, durumun kontrol altına alınmasını gerektiğini ve Çine ve diğer taraflarla temasta bulunacaklarını dile getirdi.

GÜNEY KORE GENELKURMAY BAŞKANININ ABD GEZİSİ İPTAL

Bu arada Güney Kore Genelkurmay Başkanı General Jung Seung-jo'nun, Kuzey ile yaşanan gerilim nedeniyle 16 Nisan'da Washington'a yapacağı ABD ziyaretini ertelediği bildirildi. Seul medyasının Güney Kore Genelkurmay Başkanlığına dayandırdığı haberde, ''Pyongyang'ın saldırı tehditlerini artırdığı bir dönemde Jung'un ülkeden ayrılmamasının daha yararlı olacağı düşüncesiyle müttefik ülke ziyaretini ertelediği'' ifade edildi.

Güney Kore medyasına göre, Jung, ABD ziyaretinde Amerikalı mevkidaşı General Martin Dempsey ile görüşüp, bölgedeki son durum masaya yatırılacaktı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?