Çin, kümes hayvanları pazarlarını kapatıyor

Çin'de Ocak ayında 19 kişinin kuş gribi sebebiyle ölmesi üzerine bazı bölgelerde kümes hayvanları pazarları kapatılıyor

Çin, kümes hayvanları pazarlarını kapatıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'de son dönemde artan kuş gribi virüsü H7N9 vakaları nedeniyle salgının en yoğun olduğu ülkenin doğusundaki Cıciang eyaletindeki üç şehirde canlı kümes hayvanı pazarlarının kapatılması kararı alındı.

Şinhua ajansının haberine göre, ülkede ay başından bu yana 19 kişi virüs salgını nedeniyle öldü. H7N9 tespit edilen ve müşahede altında tutulan diğer 96 vakadan 28'inin ise durumunun kritik olduğu kaydedildi.

Çin'de geçen hafta 50 kişiye daha salgın bulaştığının tespit edilmesinin ardından kuş gribi vakalarının en yoğun olduğu Cıciang eyaletindeki üç kentte canlı kümes hayvan pazarlarının "temelli kapatılacağı" belirtildi. Bölgede ay başından bu yana H7N9 virüsü teşhisi konulan 49 kişiden 12'si hayatını kaybetmişti.

Cıciang eyaletinin kuzeyindeki Şanghay kentinde ise canlı kümes hayvanı ticaretinin 30 Ocak'tan itibaren üç ay boyunca durdurulacağı kaydedildi. Şanghay'da bu yıl 12 vaka tespit edilmiş ve 4 kişi ölmüştü.

Ülkede ocak ayında Guangdong, Cıciang, Ciangsu ve Fucien eyaletleri ile Pekin ve Şanghay kentlerinde H7N9 vakalarına rastlandı. Yetkililer, kanatlı hayvanlardan insana bulaşan virüsün "henüz insandan insana geçtiğine dair bir bulguya rastlanmadığını" vurguluyor.

Çin hayvan takvimine göre 31 Ocak'ta "at yılı"na girilecek ülkede, Bahar Bayramı olarak adlandırılan tatil süresince diğer bölgelerdeki birçok canlı kümes hayvanı pazarı da kapalı olacak.

Güncelleme Tarihi: 28 Ocak 2014, 08:23
banner53
YORUM EKLE

banner39