Çin liderinden Azerbaycan toprak bütünlüğüne destek

Çin lideri Şi, Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini söyledi

Asya 12.12.2015, 16:29 12.12.2015, 16:30
Çin liderinden Azerbaycan toprak bütünlüğüne destek

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ülkesinin Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü desteklediğini söyledi.

Çin’e resmi bir ziyaret gerçekleştiren Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliev ile görüşen Şi,  Azerbaycan'ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini belirtti. Çin lideri ülkesinin Azerbaycan ile uzun yıllar boyunca eşitlik, karşılıklı saygı ve çıkar ilişkisi içerisinde işbirliği yaptığını kaydetti.

Aliyev ve Şi Jinping her iki taraftan geniş heyetlerin katılımıyla toplantı yaptı. Çinli lider "iki ülke arasında sürekli işbirliğinin derinleştiğini ve karşılıklı siyasi güvenin güçlendiğini” kaydetti. Şi, Azerbaycan ve Çin arasındaki dostane ve işbirliğine dayalı ilişkilerin sağlam temeli olduğunu ve bunun gelecek için umut verici olduğunu söyledi.

Şi Cinping Azerbaycan ve Çin’in uluslararası alanda da iyi bir işbirliği yaptığını belirterek,  iki ülkenin birçok konuda aynı görüşleri paylaştığını bildirdi.

İki ülkenin Kollektif İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı işbirliğini genişletme ihtimali de olduğunu kaydeden Çin Devlet Başkanı, Azerbaycan'ın Şanghay İşbirliği Örgütü’nün de "diyalog ortağı" statüsünde katılımının önemine dikkat çekti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?