Çin, Müslümanların sessizliğinden istifade ediyor

Çin'in, İslam’ı hastalık olarak gördüğü ve Müslüman liderlerin Uygurlara uygulanan zulme karşı duyarsız kalmaları nedeniyle Çin zulmünün devam ettiği ifade ediliyor.

Çin, Müslümanların sessizliğinden istifade ediyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bazı kaynaklar tarafından, Müslüman devletlerin, Çin zulmü altında yaşayan Uygur Müslümanlarına yönelik baskıya ses çıkarılmadıkları yorumları yapılıyor. Çin’e tepki gösterilmemesi halinde benzer durumun, Müslüman azınlıklara sahip ve onları baskı ile yönetmek isteyen diğer ülkeler tarafından da uygulanabileceği öne sürülüyor.

Çin’de Müslümanlara yönelik uygulanan insanlık dışı uygulamaların acımasızlığının her geçen gün arttığı biliniyor. Çin polisinin, dini hayatlarını yaşamak isteyen insanlara suçlu ve akıl hastası muamelesi yaptıkları ifade ediliyor.

Evlerinden zorla alınan Uygur Türkleri, Komünist Parti kamplarına götürülmek istendikleri bildiriliyor. Gitmek istemeyen Uygurlulara işkencelerin yapıldığı ve hücreye konuldukları söyleniyor.
İnsan Hakları İzleme Örgüt (HRW), son günlerde Uygur Müslümanlarına uygulanan şiddetle ilgili bir rapor yayımlamıştı. Raporda, Raporda, "Bölgede yaşayan 13 milyon Müslüman Uygur Türkü siyasi telkine, kolektif cezalandırmaya, hareket, iletişim ve dini kısıtlamalara maruz kalıyor." ifadesi yer almıştı.

HRW Çin Direktörü Sophie Richardson, ''Çin hükümeti, Sincan'da onlarca yıldır görülmemiş bir boyutta insan hakları ihlalleri işliyor.'' değerlendirmesinde bulundu.
 

Güncelleme Tarihi: 12 Eylül 2018, 14:48
YORUM EKLE

banner39