banner39

Çin ordusuna 15 yeni birim

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Askeri Komisyonu'na bağlı 15 yeni birim kurulması için talimat verdi

Asya 11.01.2016, 16:02 11.01.2016, 16:02
Çin ordusuna 15 yeni birim

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun karargah yapısını yeniden düzenledi.

Çin medyasında yer alan haberlerde, Devlet Başkanı Şi'nin personel, siyasi işler, lojistik ve silahtan sorumlu dört karargahın yerine doğrudan iktidardaki Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) Merkezi Askeri Komisyonu'na bağlı 15 yeni birim kurulması için talimat verdiği ifade edildi.

Düzenleme, ordunun kurumsal yapısını modernleştirmeyi amaçlıyor.

ABD ordusunun ardından dünyanın en büyük ikinci ordusu olarak bilinen Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun 2 milyon 300 binden fazla askeri bulunuyor.

Şi, kasım ayında düzenlenen Merkezi Askeri Komisyonu (CMC) Reform Çalışmaları Toplantısı"nda yaptığı konuşmada, "2020 yılına kadar milli savunma sisteminde kapsamlı reformlara gidileceğini" açıklamıştı.

Reformlar kapsamında CMC'nin Çin Halk Kurtuluş Ordusu ve genel yönetim görevini üstlenmesi, ordudaki birimlerden her birinin kendi yapılanmalarına odaklanmaları hedefleniyor. Şi, Çin'deki askeri komuta kademeleri üzerinde CMC ve ÇKP etkinliğinin artırılacağını ifade ederek, kara kuvvetlerinin de dahil olduğu askeri birimlerin tek merkezden yönetilmesine yönelik sistemin inşası ve entegresi üzerinde çalışılacağını belirtmişti. Askeri komuta zincirinin reformların hayata geçirilmesiyle "CMC, savaş bölgesi komutanlığı ve birlikler" olmak üzere üç kademeli olarak yürütülmesi planlanıyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?