banner15

Çin - Pakistan ekonomi koridoru ABD'yi endişelendiriyor

Çin ve Pakistan'ın aynı zamanda stratejik de olan Sincan-Gvadar ekonomik koridorunun yapımını tamamlama girişimi ve iki ülke arasında gelişen ilişkiler, ABD'de endişeye yol açıyor. Çinli stratejistlere göre, ABD kendilerini bu bölgede sabote etmek istiyor

Çin - Pakistan ekonomi koridoru ABD'yi endişelendiriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin ve Pakistan arasında devam eden ortak ekonomik koridor girişimi ABD'de endişeye yol açtığı belirtiliyor. İki devlet arasında devam eden enerji sektörü, ulaşım, bölgesel ittifak başta Hindistan olmak üzere ABD ve AB tarafından yakından takip ediliyor.

The Diplomat yazarı By Ian Price geçtiğimiz günlerde kaleme aldığı bir yazıda "ABD, Pakistan içerisinde ve dışarısında olmak üzere oluşturduğu güvenlik sorunlarıyla bölgede bir istikrarsızlık oluşturmak istiyor. Elbetteki bunun temel hedefinde Pakistan'ın Çin ile devam eden ekonomik koridoru ve stratejik işbirliği konusu var" vurgusunu yaptı.

Bazı uzmanlara göre de, Çin ve Pakistan arasındaki ekonomik koridoru, Çin'in 'tek kuşak ve tek yol' stratejisinin temel bir parçası olarak işlemeye devam ediyor. Bu proje Çin'in Asya'daki politikaları için hayati öneme sahip olduğu belirtiliyor. ABD ile Çin arasında devam eden küresel yarışın bir parçası olarak, Çin-ABD-Pakistan ve Hindistan arasındaki ilişkiler tüm dünyadan da yakından takip ediliyor.

Çin Diplomasi Akademisi uzmanı Ren Yuanzhe de, Pakistan’ı Çin ile Ortadoğu arasında bir köprü olarak kullanma planlarıyla ilgili olabileceğine vurgu yapıyor. Yuanzhe "Alınan bilgiye göre halihazırda Gvadar limanına hiçbir resmi açıklama yapılmadan Çin savaş gemileri giriş yapıyor. Gvadar’ın kısmen Çin deniz üssü olarak kullanıldığını tahmin edebiliriz. Bu belgelere yansıyacak mı şimdilik anlamak zor. Yine de Çin’in bu limandaki varlığı sadece Güney Asya’da değil, Ortadoğu ve Orta Asya’da bulunduğu anlamına gelir." sözlerinin altını çiziyor.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2016, 13:11
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35