banner39

Çin, Paris iklim anlaşmasını onayladı

İklim değişikliğine sebep olan karbondiyoksitin dünyada en fazla emisyonu olan ülke Çin, Paris iklim anlaşmasını onayladı

Asya 03.09.2016, 12:42 03.09.2016, 12:42
Çin, Paris iklim anlaşmasını onayladı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin, Paris İklim Zirvesinde varılan anlaşmayı imzalayan 24. ülke oldu.

Paris’te 175 ülkenin imzaladığı İklim Anlaşması’nın yürürlüğe girebilmesi için anlaşmayı imzalan ülkelerden, dünyada sera gazı salımının yüzde 55’ne neden olan en az 55 ülkenin onaylaması gerekiyor.

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre Çin’in onaylamasından önce anlaşmayı onaylayan 23 ülkenin sera gazı salımı, global salımın ancak yüzde 1,1 ine neden olan ülkeler.

Çin dünyada tek başına yüzde 20 salım oranı ile sera gazı salımına neden olan ülkelerin başını çekiyor. Çin’i yüzde 17,9 oranıyla ABD izliyor.

İklim Anlaşması Nisan ayı sonunda Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda kabul edilmişti. Bunun ile birlikte ülkeler toplam sera gazı salımını, endüstri devrimi dönemiyle karşılaştırıldığında küresel sıcaklık artışını 2 derecenin altında tutacak şekilde gerçekleştirmek üzere kendilerini bağlamış oldular. Ayrıca gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkelere 2020 yılından itibaren 100 milyar dolar iklim yardımı yapacaklar.,

ABD'nin de Hangzhou'daki başlayacak G20 zirvesinde anlaşmayı onayladığını duyurması bekleniyor.
Aralık'ta Paris'te 200'e yakın ülkenin katılımıyla yapılan iklim konferansında, küresel sıcaklık artışının yüzyılın sonuna kadar 2 derecenin altında tutulmasını konusunda anlaşmaya varılmıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?