banner15

Çin Patagonya'da uzay üssü kuruyor

Çin'in Arjantin'le anlaşma imzalayarak Patagonya'da inşa ettiği uzay üssünü, aynı zamanda askeri amaçla kullanılacağı iddia ediliyor

Çin Patagonya'da uzay üssü kuruyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin'in Arjantin'in ıssız bölgesi Patagonya'da esrarengiz bir uzay üssü inşa ettiği iddia edildi. İki ülkenin anlaşmasına göre, "esrarengiz üs" 2016'da tamamlanacak.

Daily Mail haberine göre, Arjantin'in ıssız bölgesi Patagonya'da Çin’e ait bir uzay istasyonunun yapılması için iki ülke 2012 yılında anlaşmaya varmıştı.

Anlaşmaya göre, Ay hakkında araştırma yapılması amaçlanan uzay istasyonu 2016’nın sonuna kadar bitirilecekti.

AY ARAŞTIRMASI MI ASKERİ ÜS MÜ?

Güney yarım kürede konuşlanması amaçlanan uzay istasyonunda Ay hakkında daha fazla keşif yapmak için araştırmalar yapılması hedeflenmişti.

Çinli yetkililer yapılacak olan istasyonda askeri personeller bulunabileceğini belirtirken, “tamamıyla sivil olacak, askeri personel tarafından işletilmeyecek” açıklamasını yapmıştı.

Ancak bu açıklama akıllarda istasyonun bilimsel çalışmalardan ziyade Çin’in askeri amaçları için kullanacağı şüphesinin belirmesine engel olamadı.

Analistler istasyonun gökcisimlerini incelemenin yanı sıra diğer uyduların sinyallerini kesmek için de kullanılacağını düşünüyor.

Taraflar arasındaki anlaşmaya göre Arjantin de bilimsel çalışmalar için yapılacak olan tesisleri kendi uzay araştırmaları için kullanabilecek.

Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, kasım ayında seçim vaatlerinde başkan seçilmesi halinde Çin'in "gizli emellerini" açıklayacağını kamuoyuyla paylaşmıştı.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2016, 13:52
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48