Çin porselenine damping soruşturması

İthalatta Haksız Rekabeti̇n Önlenmesi̇ ile ilgili Çin menşeli seramik eşyalara soruşturma açıldı

Çin porselenine damping soruşturması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin menşeli porselenden ve seramikten sofra ve mutfak eşyası ithalatına ilişkin damping soruşturması açıldı.

Ekonomi Bakanlığı tarafından hazırlanan İthalatta Haksız Rekabeti̇n Önlenmesi̇ne İli̇şki̇n Tebli̇ğ Resmi Gazete'de yayımlandı.

Tebliğe göre, Kütahya Porselen Sanayi AŞ ve Heriş Seramik ve Turizm Sanayi AŞ tarafından yapılan başvuruya istinaden Çin menşeli porselenden ve seramikten sofra ve mutfak eşyası ithalatına ilişkin damping soruşturması açıldı.

Yapılan değerlendirmede, Çin menşeli söz konusu ürünün ithalatının hem mutlak olarak hem de toplam ithalat içerisindeki payının 2013-2015 dönemi arasında ciddi oranda yükseldiğine, anılan dönem itibarıyla pazar payının da arttığına işaret edildi.

Çin menşeli ithalatın yerli üretimin fiyatlarını 2015'te belli bir seviyede baskı altında tuttuğu belirtilen değerlendirmede, ayrıca yerli üretimin şikayet konusu ürüne ilişkin karlılık, stoklar, pazar payı ve ürün nakit akışı gibi temel ekonomik göstergelerinde olumsuzluklar tespit edildiğine yer verildi.

Değerlendirmede, başvuru aşamasında sunulan deliller ve ithalata ilişkin resmi istatistikler esas alınarak yapılan tespitler ışığında, dampingli olduğu iddia edilen ithalatın yerli üretim açısından zarara yol açtığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 24 Eylül 2016, 10:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35