banner39

Çin Rusya'dan silah alımını artırıyor

Japonya ve Çin arasındaki gerilimin artmasıyla birlikte Çin Rusya'dan yeni silahlar almak için yeni müzakerelere başladı

Asya 25.01.2014, 18:27 25.01.2014, 18:27
Çin Rusya'dan silah alımını artırıyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Çin ve Japonya arasındaki gerilim artarak devam ediyor. Geçtiğimiz aylarda Çin Japonya'ya ait iki adanın üzerindeki alanı kendi hava savunma sahasına eklemiş ve gerilimi tekrardan tırmandırmıştı.

Çin yönetimi bu gerilimin artmasıyla birlikte Rusya'dan yeni silahlar almak için görüşmelere başladı. Hava, kara ve deniz olmak üzere üç ayrı alanda da silah almayı planlayan Çin, Rusya'nın bu anlamdaki en büyük müşterileri arasında yer alıyor.

Çin ve Japonya arasında başlayan hava sahası gerilimi, olaya Amerika ve Güney Kore'nin de dahil olmasıyla iyice büyümüştü. Amerika, Güney Kore ve Japonya, Çin'in hava savunma sahası bölgesi olarak ilan ettiği bölgede savaş uçaklarını uçurmuş ve Çin'in bu kararını tanımadığını belirtmişti.

Bunun üzerine Çin, Rusya'dan yeni silahlar almak için adımlar atmaya başladı. Çin zaten son yıllarda Rusya'dan silah alımını önemli derecede artırmıştı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?