banner39

Çin savunma bütçesi belirlendi

Son yıllardaki yüzde 6,6'lık büyüme en düşük savunma bütçesi büyümesi olmasına rağmen, Çin'in temel stratejik çıkarlarını korumak için yeterli.

Asya 25.05.2020, 11:35
Çin savunma bütçesi belirlendi


Çin 2020 savunma bütçesi büyüme hedefini son yılların en düşük seviyesi olan yüzde 6,6 olarak belirledi. Yeni koronavirüs salgını arasında bu nasıl yorumlanır? Savunma bütçesi nasıl harcanacak? Global Times bu soruları iki Çinli askeri uzmana sordu. Sizler için alıntılıyoruz:

Son yıllardaki yüzde 6,6'lık büyüme en düşük savunma bütçesi büyümesi olmasına rağmen, Çin'in temel stratejik çıkarlarını korumak için yeterli.

Çin'in askeri harcamalarının verimliliği artıyor. Çin, hâlihazırda deniz stratejik güvenliğini etkili bir şekilde koruyan ve dış kuvvetlerin Çin'in etrafında hareket etmesini önleyebilen 10 bin tonluk güdümlü füze muhripine, yerli uçak gemilerine ve amfibi saldırı gemilerine sahiptir. Yeni stratejik silahlar ve teçhizat da kademeli olarak kuruluyor ve Çin'in karşı denge ve stratejik karşı saldırı kabiliyetini büyük ölçüde artırıyor.

Şiddetli Covid-19 salgını bağlamında, küresel ekonomik görünüm iyimser değil ve bu nedenle Çin'in askeri harcamaları önemli ölçüde artmayacak. Ancak yine de büyüme olmalı çünkü Çin ordusu askeri modernizasyonu sağlamak için finansal garantilere ihtiyaç duyuyor. Askeri harcamalardaki bu artış tamamen mantıklıdır ve ulusal harcamalarımız için zorluk yaratmayacaktır.

Çin'in askeri harcamaları Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) göre çok daha az, fakat Çin'in savunma bütçesi çok daha verimli bir şekilde kullanılıyor. ABD'nin büyük silah satıcılarından silah satın alması gerekiyor. Silah satıcıları kendi kârlarını göz önünde bulundurma eğilimindedir ve endüstrideki iş gücü maliyeti de yüksektir.

Çin'in askeri endüstrisi ülke ile yakından bağlantılıdır. Çin askeri işletmelere kâr için yeterli alan sağlar, ancak nihai hedefimiz kâr etmek değil, Çin ordusunun modernizasyonuna daha iyi hizmet etmektir. Dolayısıyla, Çin'in askeri harcamaları ABD'den çok daha verimlidir.

ABD de savunma bütçesini artırıyor, ancak ülkenin Covid-19 salgını içinde dizginlenmesine yardımcı olmadı. Savaş, Amerikan halkının güvenliğini korumak yerine ABD ordusunun ana hedefidir. Çin ordusu ise Çin halkının hayatlarını korumayı amaçlıyor. Doğal afetlerde veya büyük salgınlarda, Çin ordusu her zaman ön plandadır. Bu nedenle, Çin'in artan savunma bütçesi halkımıza daha fazla güvenlik duygusu verebilir.

Çin'in ulusal savunma faaliyetleri ve askeri harcamaları tamamen açık ve şeffaftır. ABD, yurtdışındaki birçok gizli askeri operasyon ve istihbarat faaliyetine çok para harcıyor. ABD, Çin'in de aynı şeyi yaptığına ve "görünmez" bir savunma bütçesine sahip olduğuna inanıyor. Ancak Çin ordusunun bu tür faaliyetleri yoktur.

Yeni koronavirüs salgını sırasında, Çin Halk Kurtuluş Ordusu (PLA), virüsü kontrol etme savaşına katıldı. Kriz aynı zamanda PLA'ya bir uygulama oldu. Son derece bulaşıcı hastalıkların ve hatta biyolojik savaşın patlak vermesi de dâhil olmak üzere geleneksel olmayan güvenlik tehditleriyle baş etme yeteneklerini artırma konusunda daha fazla çaba göstermenin zamanı gelmiştir.

Taiwan meselesi, Güney Çin Denizi sorunu ve Hindistan ile olan sınır anlaşmazlıkları da dâhil olmak üzere bölgesel birçok sorun söz konusu. Terörizm, ayrılıkçılık ve aşırıcılık olmak üzere üç kötü güçle de mücadele ediliyor. Bunların hepsi ulusal savunma ve güvenlik için artan harcama gerektiriyor.

PLA, daha profesyonel, modern ve bilgili bir savaş gücü oluşturmayı amaçlayan yeni bir askeri reform yürütüyor. Çin'in 2035 yılına kadar ulusal savunma modernizasyonunu gerçekleştirmesi, ordusunun savaş yeteneklerini artırması ve ülkenin yurtdışındaki çıkarlarını koruma yeteneğini güçlendirmesi bekleniyor. Hedefe ulaşmak için Çin'in sadece silahlı kuvvetleri ve teçhizatı değil, aynı zamanda ordunun tüm komuta ve idari sistemi hakkında bilgilendirmeyi teşvik etmesi gerekiyor.

Kaynak: Global Times

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?