banner39

Çin, Sincan'daki 'mesleki eğitim merkezlerini' savunuyor

Çin'in 2014'ten 2019'a kadar yılda yaklaşık 1,3 milyon işçi için 'istihdam odaklı eğitim' ve işgücü becerileri düzenlediğini iddia ediyor.

Asya 18.09.2020, 11:45 18.09.2020, 16:21
Çin, Sincan'daki 'mesleki eğitim merkezlerini' savunuyor

Mimi Lau ve Linda Lew


Pekin hükümeti, uzak batı bölgesindeki politikaları nedeniyle Batılı ülkelerden ve insan hakları gruplarından artan eleştirilerle karşı karşıya

Çin 17 Eylül Perşembe günü bir beyaz kitap yayınladı.Rapora göre Doğu Türkistan (uzak batı Sincan bölgesi) 2014'ten 2019'a kadar her yıl ortalama 1,3 milyon işçiye “mesleki eğitim” sağladı.

Pekin'in, en az 1 milyon Uygur ve diğer etnik Müslüman azınlığı toplama kamplarında gözaltına aldığına inanılan bölgedeki politikaları nedeniyle Batılı ülkelerden ve insan hakları gruplarından artan eleştirilerle karşı karşıya olduğu ortaya çıkıyor.

Çin, tutukluları kamplarda siyasi telkinlere ve zorla çalıştırmaya maruz bırakmakla suçlandı, ancak iddiaları yalanladı ve insanların dil ve iş becerilerini öğrendikleri "mesleki eğitim merkezleri" oldukları konusunda ısrar etti.
İki gözlemci, Çin kabinesinin Devlet Konseyi'nin beyaz kağıdının, yetkililerin kampların ölçeğini "dolaylı olarak" ilk kez doğruladıkları olabileceğini söyledi.

Çin, Sincan'daki yasağa cevaben ABD'li yetkililere ve Kongre üyelerine yaptırım uyguladı

"Sincan'da İstihdam ve İşçi Hakları" başlıklı beyaz bültende, bölgesel hükümetin yapısını iyileştirmek için "standart sözlü ve yazılı Çince, hukuki bilgi, kentsel yaşam için genel teknik bilgi ve işgücü becerileri üzerine istihdam odaklı eğitim" düzenlediğini söyledi.

Beyaz bültende, 2014'ten 2019'a kadar her yıl ortalama 1,29 milyon şehirli ve kırsal işçiye mesleki eğitim sağladığını, Çin hükümetinin beş yıllık planlama dönemini raporlama dönemi olarak kullanmadığını söyledi.
Bu işçilerin yaklaşık 451.400'ü güney Sincan'dan geliyordu - aşırı yoksulluk, eğitime erişimin zayıflığı ve iş becerilerinin eksikliği ile mücadele eden bir bölge, çünkü bölge sakinleri "aşırılıkçı düşüncelerden" etkilendi.

Anakara medyasında çıkan haberlere göre, bu dönem aynı zamanda bölgesel yetkililerin terörizm ve aşırı dini düşüncelerle mücadele etmek için "sistematik aşırılıktan arındırma" kampanyası başlattığı dönemdi.

Anakara merkezli bir akademisyen, Sincan meseleleri üzerine çalışan Pekin'in, "aşırılıktan arındırma" programı kapsamında "mesleki eğitim" alan etnik Müslüman azınlıkların sayısını ilk kez "dolaylı olarak kabul ettiğini" söyledi.
Konunun hassasiyeti nedeniyle isimlendirilmeyi reddeden akademisyen "Çin'in 2014'te başlayan aşırılıktan arındırma önlemlerinin zamanlamasını hesaba katarsanız, '2014'ten 2019'a her yıl 1,3 milyon insan eğitiliyor' Batılı eleştirmenlerin tahmin ettiği [kamplarda] sayıya çok yakın," dedi.

"Ancak Çin, bu eğitim tesislerini toplama kampları olarak görmüyor ve gerçekten vurgulamaya çalıştığı şey [teknik inceleme aracılığıyla] - Batı eleştirisine karşı koymak için - sağladıkları 'mesleki eğitimin aslında insanların gelişimini sağlamak için bir sosyal hizmet olmasıdır. geçim sağlar ve yoksulluğu azaltır. "

Tayvan Ulusal Tsing Hua Üniversitesi'nde Orta Asya ilişkileri üzerine öğretim görevlisi olan Shih Chien-yu, beyaz bültenin Sincan'daki yeniden eğitim programına ilk kez bir sayı verdiğini söyledi.
ABD Kongresi'nden geçmekte olan Uygur Zorunlu Çalışmayı Önleme Yasasına Pekin'in tepkisinin muhtemel olduğunu da sözlerine ekledi.

Cumhuriyetçi Senatör Marco Rubio ve Demokratik Temsilci James McGovern tarafından ortaklaşa desteklenen yasa tasarısı, ürünlerin hükümlü, zorla veya sözleşmeli olarak çalıştırılmadığı kanıtlanmadığı sürece Sincan'da üretilen mallara ithalat yasağı çağrısında bulunuyor.

Üç ay önce kabul edilen Uygur İnsan Hakları Politikası Yasası ile Sincan'da baskıya karıştıkları iddia edilen kuruluşlara ve Komünist Parti yetkililerine uygulanan son yaptırımları takip ediyor.

Tayvan Ulusal Tsing Hua Üniversitesi'nde Orta Asya ilişkileri üzerine öğretim görevlisi olan Shih Chien-yuBu teknik incelemenin tonunun gerçekten zayıf olduğunu düşünüyorum. Temelde ABD'ye 'Ben hiçbir şey yapmadım, bazı yanlış anlaşılmalar oldu' açıklamaya çalışıyor ”dedi.

“Ama önemli noktalara değinmiyor - Müslüman karşıtı sorunlar var. Siyasi yeniden eğitime gönderildiği tahmin edilen 1 milyondan fazla insan 'emek' ve 'istihdam' ile açıklanamaz ”dedi.
Shih, beyaz bültenin “mesleki eğitim” tanımını vermediğini veya sayıların nasıl hesaplandığını söylemediğini ve insanların zorunlu çalışmaya maruz bırakıldığı iddialarına da yanıt vermediğini söyledi.

Kaynak: scmp.com

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?