Çin Soros'a savaş ilan etti

Çin, ülkedeki ekonomik verilerin sert düşüşünü önceden tahmin eden Soros'u ülke ekonomisine savaş açmak ve spekülasyon yapmakla suçluyor...

Asya 29.01.2016, 12:04 29.01.2016, 12:04
Çin Soros'a savaş ilan etti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin hükümetinin resmi yayını “Jenmin Jibao” (Halkın Günlüğü) gazetesi Çin ekonomisinin sert inişini tahmin eden ünlü Amerikalı finans uzmanı George Soros hakkında "Yuana karşı spekülasyonlarında başarılı olamaz" başlıklı yazı yayınladı.

Konuyu İtalyan “La Repubblica” gazetesine taşıyan yazar Giampaolo Vizetti’ye göre, Çin kendine düşman olarak gördüğü George Soros’u "Finansal timsah" olarak adlandırıyor ve onu "Yuana karşı savaş" konusunda uyarıyor.

Giampaolo Vizetti’ yazısında "Bir hafta önce, BloombergTv’ye verdiği bir röportajda Global Finance Kralı olan Soros Pekin'in ekonomisinin kaçınılmaz ve sert şekilde inişe geçeceğini tahmin etmişti. Bu hafta başında, Çin borsaları 2014 yılından bu yana en düşük oranları gördü. Şanghay Borsası Haziran ile karşılaştırıldığında neredeyse yüzde 45 değer kaybetti. Bloomberg’in verilerine göre, 2015 yılında Çin'den sermaye kaçışı bir trilyon dolar seviyesine ulaştı” dedi.

Yazar yazısını şöyle sürdürdü:

"Çin yönetimi Soros’un Batı'nın girişimiyle Çin’in büyümesini durdurmak için başlatılan mücadelede yer aldığına inanıyor. İki gün önce yolsuzluk suçlamasıyla ulusal istatistik kurumu başkanı gözaltına alındı. Bu kuruma göre, Aralık ayında Çin’in sanayi gelirleri yüzde 4,7 azalmıştır. Şanghay ve ülkedeki başka borsalarda düşüş devam etmektedir ve Çin’de binlerce işletme aşırı üretim nedeniyle durma noktasına geldi.”

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Soros arasındaki çatışma geçtiğimiz günlerde “Jenmin Jibao” gazetesinde olduğu gibi “Financial Times” gazetesi tarafından da gündeme getirilmişti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?