Çin, tartışmalı adaya yönetici atadı

Çin, sahipliği konusunda Vietnam ve Filipinlerle tartışma halinde olduğu ada şehirlere yönetici atadı

Çin, tartışmalı adaya yönetici atadı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin, ülkenin güneyindeki Hainan eyaletine bağlı olacağını duyurduğu Sansha ada şehrinin garnizon komutanlığına Kıdemli Albay Cai Xihong, garnizon siyasi komiserliğine ise Liao Zhaoyi'yi atadı.

Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yang Yujun tarafından yapılan açıklamada, Garnizon'un ana görevleri olarak sırasıyla savunma seferberliği, askerlik işleri, sivil ve askeri kurumlar arası koordinasyon, emniyet ve afet kurtarma çalışmalarına destek, askeri harekata önderlik olacağı bildirdi.

"Üç sha" anlamına gelen Sansha ada şehrinin; Xisha (batı sha), Zhongsha (orta sha) ve Nansha (güney sha) adalarından ve sulardan sorumlu olacağı belirtildi. Şehir yönetiminin ise Xisha adalarından Yongxin adasında faaliyet göstereceği dile getirildi.

ÇİN "TEPKİLERE" CEVAP VERDİ

Öte yandan tartışmalı Güney Çin Denizi 'nde kurulan ada şehri için ABD ve bölge ülkeleri ise Pekin'e tepki gösterdi. Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Yang Yujun ise, Çin'in kendi topraklarına ilişkin tasarruflarının diğer ülkeleri ilgilendirmediğini vurguladı.

Çin medyasında yer alan haberlerde de, ülkenin "Güney Çin Denizi'ndeki durum ve tavrını daha açık ve sistemli bir şekilde ortaya koyduğu bir döneme girildiğinin" altı çiziliyor.

Ayrıca, Çin Dışişleri Bakanlığı da ada şehriyle ilişkin olarak, "'Bu, Çin'in sahip olduğu sulardaki kendi ada toprakları üzerinde kurulmuş bir şehirdir" açıklamasını yaptı.

Çin'in Güney Çin Denizi'nde Sansha ada şehrinin kurulduğunu ilan etmesinin ardından ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Güney Çin Denizi'ndeki sorunun ekonomik veya askeri yaptırımlar yoluyla çözülmesine karşı olduklarını dile getirmiş, Filipinler ve Vietnam'da da halk kurulan ada şehrini protesto etmişti.

Güncelleme Tarihi: 27 Temmuz 2012, 15:04
banner53
YORUM EKLE

banner39