banner39

banner35

Çin tartışmalı sularda yapay ada inşa ediyor

Çin, Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı sulara yapay bir adacık inşa ediyor. Bu adacığın uçakların iniş kalkış yapabileceği büyüklükte olduğu belirtiliyor

Asya 22.11.2014, 15:07 22.11.2014, 15:17
Çin tartışmalı sularda yapay ada inşa ediyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin, güneydoğu Asya'daki gerilimi yeniden tırmandıracak bir adım atıyor. Güney Çin Denizi'ndeki tartışmalı sularda yapay bir adacık inşa eden Çin'in bu adacığı askeri bir üs olarak kullanabileceği belirtiliyor.

Bazı uydu resimlerinde, Çin'in inşa ettiği adacığın uçakların iniş kalkış yapabileceği uzunluk ve genişliğe sahip olduğu görünüyor. Çin'in inşa ettiği adacığın, 3 kilometre uzunluğunda ve 200-300 metre genişliğinde olduğu belirtiliyor. Bu büyüklüğün, savaş uçaklarının ve yolcu uçaklarının iniş kalkış yapabilmeleri için yeterli olduğu ifade ediliyor.

Çin'in yeni yaptığı adacığa apron inşa edip etmeyeceği henüz bilinmiyor. Ancak bu adımın bölgedeki gerilimi yeniden tırmandıracağı dile getiriliyor. 

Güney Çin Denizi'nde bulunan bu bölge üzerinde birçok ülke hak iddia ediyor. Bölge üzerinde hak iddia eden ülkeler arasında Çin, Filipinler, Brunei, Tayvan, Malezya ve Vietnam bulunuyor.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?