Çin, Tayland'a Uygurlar için garanti vermiş

Çin, Tayland'a mülteci Uygurları iade etmesi için "Adil davranacağız, güvenliklerinin sağlanacağı teminatını da veriyoruz" dediği öğrenildi

Çin, Tayland'a Uygurlar için garanti vermiş

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tayland Dışişleri Bakanlığı, Çin hükümetinin bu ülkeye gönderilen Uygurların güvenliğinin sağlanacağı konusunda teminat verdiğini açıkladı.

Tayland Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Çin hükümetinin, bu ülkeye gönderilen Uygurların, "adil biçimde muamele edileceğine ve güvenliklerinin garanti altına alınacağına" ilişkin olarak kendilerine teminat verdiği bildirildi.

Açıklamada, Çin hükümetinin ayrıca suçsuz bulunan Uygurlara, ülkeye geri dönüşlerinin kolaylaştırılması amacıyla "ekilebilir arazi sağlanacağı" garantisi verdiği, 109 Uygurun durumlarının yerinde değerlendirilmesi amacıyla uluslararası örgütlerin temsilcileri ve yetkililerden oluşan bir heyeti Çin'e davet ettiği belirtildi.

Bakanlık, Çin'e gönderilecek heyette Tayland Ulusal Güvenlik Konseyi yetkililerinin yanı sıra Kızılhaç gibi uluslararası örgütlerin temsilcilerinin yer alacağını duyurdu.

BM, Tayland'da gözaltında bulunan 20'si kadın 109 Uygurun kendi istekleri dışında Çin'e gönderilmesinden "derin endişe" duyduğunu açıklamış, ABD ve Türkiye Uygurların kendi istekleri ve hür iradeleri dışında Çin'e gönderilmesini kınamıştı.

ÇİN MEDYASINDA KARŞI PROPAGANDA

Bu arada Çin medyasında iade edilen Uygurlarla ilgili asılsız haberlere yer verilmeye başlandı. Bazı haberlerde, iade edilen 109 Müslüman Uygur mültecinin, Suriye ve Irak'daki örgütlere katılacağı iddia ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2015, 17:15
banner53
YORUM EKLE

banner39