banner15

'Çin-Tayvan yakınlaşması Kazan-Kazan stratejisidir'

Tayvan'ın Türkiye Ekonomik ve Kültürel Misyonu Temsilcisi Cheng: "Güney Çin Denizi üzerinde Tayvan'ın katılımı olmadan yapılan hiçbir anlaşma veya düzenleme, Tayvan tarafından tanınmayacaktır"

'Çin-Tayvan yakınlaşması Kazan-Kazan stratejisidir'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Tayvan'ın Türkiye Ekonomik ve Kültürel Misyonu Temsilcisi Cheng Tai-Hsiang Yasir, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Tayvan lideri Ma Ying-jeou'nun Singapur'daki toplantısının, ilk siyasi görüşme olması bakımından büyük önem taşıdığını söyledi.

Şi ile Ma'nın 7 Kasım'da Singapur'da bir araya gelmesiyle, Tayvan ile Çin arasında ilişkilerin normalleştiği 2008'de başlayan süreçte yeni bir döneme girildi. Tayvan'ın Ankara'daki temsilcisi Cheng, Şi ve Ma toplantısının "ilklere" imza attığını belirtti. Cheng, hem Çin hem de Tayvan toplumunun ihtiyaçlarının karşılanması açısından 66 yıl aradan sonra yapılan bu toplantının önemine işaret ederek, "Toplantıda, iki liderin de ünvanlarını bir kenara bırakarak birbirine sadece 'bey' diye hitap etmeleri, ayrıca toplantının yapılan ilk siyasi görüşme olması büyük ehemmiyet taşıyor" dedi.

Cheng, kazan-kazan ilkesiyle gerçekleşen görüşmelerin tarafların menfaatine olduğunu kaydetti.

Toplantının ilişkileri geliştirecek olması nedeniyle iki taraf arasında dönüm noktası anlamına geldiğini dile getiren Cheng, "Toplantıda iki lider de yapıcı ilişkilerin hem bölgesel hem de küresel barışa katkı sağlayacağını vurguladı" diye konuştu.

Cheng, 1949'da ikili ilişkilerin kopmasının ardından iki taraf arasında 2008'de yapılan görüşmelerde hava ve deniz ulaşımı, turizm, balıkçılık, gıda güvenliği ve posta işbirliği gibi konularda 23 anlaşma imzalandığını hatırlattı.

Taraflar arasındaki ticaret hacminin yıllık 170 milyar dolara ulaştığını vurgulayan Cheng, Çin-Tayvan arasında 8 milyon turistin seyahat ettiğini ve 40 bin öğrenci değişimi olduğunu belirtti.

Toplantı için neden Singapur'un seçildiğinin sorulması üzerine Cheng, 1993'te Çin ile Tayvan arasında ilk resmi diyaloğun Singapur'da kurulduğunu anımsattı. Cheng, bu yüzden Singapur'un ayrı bir önem taşıması, ayrıca Singapur liderlerinin, her iki lider ve toplumla dostluğunun bulunması nedeniyle toplantı için bu ülkenin seçildiğini ifade etti.

SON 10 YILLIK GİRİŞİMLER

Son 10 yılda ilişkilerini normalleştirmek için çeşitli çabalarda bulunan Çin ve Tayvan bu süre zarfında bazı görüşmelerde bulundu.

Dönemin Çin Devlet Başkanı Hu Cintao, 29 Nisan 2005'te dönemin milliyetçi Kuomintang (KMT) Partisi Başkanı Lien Chan ile Pekin'de görüştü. Hu, üç yıl sonra da, 28 Mayıs 2008'de dönemin KMT Partisi Başkanı Wu Po-hsiung ile Pekin'de bir araya geldi. Hu ile Wu, ertesi yıl Pekin'de yeniden buluştu.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de 25 Şubat 2013'te, KMT Partisi'nin Onursal Başkanı Lien Chan ile, 13 Haziran 2013'te de KMT Partisi'nin Onursal Başkanı Wu ile Pekin'de görüşme yaptı. Şi, KMT Partisi Başkanı Eric Hu ile 4 Mayıs 2015'te Pekin'de bir araya geldi.

Bunun yanında, Şi, 1 Eylül 2015'te Çin Zafer Günü öncesine, Chan ile Pekin'de tekrar görüşmede bulundu.
 
GÜNEY ÇİN DENİZİ MESELESİ

Güney Çin Denizi'nde son zamanlarda tansiyonun yükseldiğini belirten Cheng, Güney Asya ülkelerinin bir çoğunun bu bölgede hak iddia ettiğini hatırlattı.

Güney Çin Denizi'ndeki en büyük doğal ada olan "Tayping"i kontrol eden Tayvan'ın da buraya yönelik hakkının olduğunu savunan Cheng, Tayvan'ın buradaki sorunun barışçıl yöntemlerle çözülmesinden yana tutum sergilediğini söyledi.

Cheng, "Güney Çin Denizi üzerinde Tayvan'ın katılımı olmadan hiç bir anlaşma veya düzenleme, Tayvan tarafından tanınmayacaktır" ifadelerini sözlerine ekledi.

Tayvan, Çin, Brunei, Malezya, Vietnam ve Filipinler, Güney Çin Denizi'ndeki adacıkların hepsi ya da bir bölümünde hakkı olduğunu öne sürüyor. Deniz, petrol, doğalgaz ve balıkçılık açısından zengin kaynaklara sahip.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2015, 14:01
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35