banner39

Çin tehdit değil teşvik bekliyor

Çin Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada ABD’den tehdit değil "teşvik edici yönde açıklamalar" beklediklerini belirtti.

Asya 11.10.2018, 15:59 11.10.2018, 16:23
Çin tehdit değil teşvik bekliyor

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Lu Kang, başkent Pekin’deki olağan basın toplantısında ABD’nin Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü Christopher Wray’ın Çin’in "en karmaşık istihbarat tehdidi olduğu" yönündeki açıklamasına yorumda bulundu. Sözcü Lu, "ABD'nin iki ülke halklarının hayati önemdeki çıkarlarını hesaba katmasını, Çin ve ABD halklarının refahını artırıcı yönde ve Çin-ABD ilişkilerinin gelişmesini teşvik edici yönde açıklamalar yapmasını umuyoruz. Aksini değil." dedi.

Uzun geçmişe sahip Çin-ABD ilişkilerinin oldukça iç içe olduğunu belirten Lu, Çin ve ABD’nin iyi ilişkileri sürdürmesinin her iki tarafın faydasına olacağını vurguladı.

EN KARMAŞIK VE EN UZUN DÖNEMLİ TEHDİT

FBI Direktörü Christopher Wray, dün yaptığı bir konuşmada "Çin, birçok bakımdan karşı karşıya kaldığımız en geniş, en karmaşık ve en uzun dönemli karşı istihbarat tehdididir." sözlerini kullanmıştı.

Çin'in amaçlarına ulaşmak için siber müdahale, yabancı yatırım, şirket alımları ve tedarik zincirini tehdit etmek gibi giderek büyüyen bir dizi geleneksel olmayan yöntem kullandığı yorumunu yapan Direktör Wray, Rusya’nın, Sovyetler’in ardından gücünü korumak için mücadele ettiğini, Çin’in ise yarının savaşını verdiğini ifade etmişti.

Diğer yandan ABD Adalet Bakanlığı dün yaptığı açıklamada Çin adına ekonomik casusluk yapmak ve ABD havacılık şirketlerinin ticari sırlarını çalmaya çalışmakla suçladığı bir Çinli'yi Belçika'dan teslim aldığını duyurmuştu.

Aleyhindeki casusluk suçlamaları kapsamında Belçika'da tutuklanan Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı (MSS) mensubu Şü Yancün'ün ilk vaka olduğu belirtilen açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Genel Sekreter Yardımcısı John Demers'in, "Bu konu istisnai bir durum değil; Çin'in, Amerika aleyhine yürütmekte olduğu ekonomi politikasının bir parçasıdır. Başka ulusların sermayemizi ve zekamızın meyvesini çalmasına izin veremeyiz. Başka ülkelerin bizim hasadımızı kaldırmasına müsaade edemeyiz." ifadelerini kullandığı bildirilmişti. 

Geçen hafta da ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Çin güvenlik kurumlarını Amerikan teknolojisini çalmakla itham etmişti.

Çin Devlet Güvenlik Bakanlığı, ülkenin karşı istihbarat  ve siyasi güvenliğini koruma mekanizması olarak çalışıyor.

Kaynak: www.dunyabulteni.net

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?