banner15

Çin, Türk-Rus gerilimine uzak duracakmış

Türkiye ile Rusya arasındaki gerilimin, uçak olayının ötesinde çok daha derinlere dayandığını düşünen Çin'in kenarda durmayı tercih ettiği belirtiliyor

Çin, Türk-Rus gerilimine uzak duracakmış

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Hong Kong merkezli South China Morning Post (SCMP) gazetesi, Çin'in Türk-Rus gerilimine mesafeli duracağını ve müdahil olmaktan kaçınacağını iddia etti.

Uzakdoğu'nun saygın gazeteleri arasında yer alan SCMP, internet sitesinden yayımladığı başyazıda, Rusya'ya ait bir SU24'ün Türkiye tarafından düşürülmesinin ardından yaşanan gelişmeleri değerlendirdi.

SCMP, "Çin, Türk-Rus geriliminde kenarda kalacak" başlıklı yazısında, Pekin'in Moskova'yla yakın bağlarına rağmen arabulucu rol oynama isteği duymayacağı öne sürerken, anlaşmazlığın hava sahası ihlalinden çok daha karmaşık olduğuna dikkat çekti.

Gazete konuşan Peking Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Uzmanı Jia Qingguo, Çin hükümetinin “laftan öte geçmeyeceği" tahminde bulunurken, “Çin, iki tarafı da itidali korumaya ve ihtilafları müzakere yoluyla gidermeye teşvik edecektir. Ama, Pekin başkalarının anlaşmazlıklarıyla alakadar değil“ dedi. Ankara ve Moskova'nın olaya ilişkin farklı hikayeler sunduklarına dikkat çeken Jia, iki ülke çekişmesinin hava sahası ihlalinden çok daha karmaşık olduğunu da kaydetti.

KRİZ UZAKLARDA

SCMP'un görüş aldığı Şanghay Sosyal Bilimler Akademisi Rusya Araştırmaları Uzmanı Zhang Jianrong ise, Rusya'nın bu olaydan istifade edip Suriye topraklarına hava savunma sistemi yerleştirebileceğini ifade etti. Zhang, Çin'in Moskova ile Ankara arasındaki gerilime karışıp karışmayacağı hususunda ise, “Suriye'deki kriz uzaklarda. Üstelik, Rus ordusunun esasen Çin kuvvetlerine ihtiyacı da yok" sözlerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2015, 10:58
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35