banner15

Çin-Türkiye işbirliği komitesi ilk kez toplandı

Çin lideri Şi Jinping ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki fikirbirliği ile kurulan Çin-Türkiye Hükümetler Arası İşbirliği Komitesi'nin ilk toplantısı gerçekleştirildi.

Çin-Türkiye işbirliği komitesi ilk kez toplandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin-Türkiye Hükümetler Arası İşbirliği Komitesi'nin ilk toplantısı dün Ankara'da yapıldı. Toplantıya Çin Başbakan Yardımcısı Wang Yang ve Türk mevkidaşı Mehmet Şimşek eş başkanlık etti.

Wang, Çin-Türkiye Hükümetler Arası İşbirliği Komitesi'nin, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasında varılan önemli fikir birliği çerçevesinde kurulduğunu hatırlattı.

Komite'nin iki ülke arasında siyaset, ekonomi, ticaret, güvenlik ve kültür alanlarında işbirliğinin eş güdümlü olarak hızlandırılmasını ve ikili ilişkilerde karşılaşılan önemli sorunlara uygun çözüm bulunmasını hedeflediğini söyleyen Çinli Başbakan Yardımcısı, ilk toplantının başarılı geçtiğini ve birçok alanda anlaşmaya varıldığını ifade etti.

Şimşek ise, Türkiye ile Çin arasında stratejik işbirliği ilişkilerinin istikrarlı adımlarla geliştiğini ve Komite'nin ilk toplantısının başarıyla düzenlendiğini vurgulayarak, ikili ilişkilerin gidişatında yeni bir sayfa açıldığını belirtti.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2016, 11:50
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35