Çin Uygurlara karşı 'IŞİD' bahanesini kullanıyor

Uygurlara uyguladığı yoğun baskılar nedeniyle dünya kamuoyundan tepki alan Çin, bu tepkileri dindirmek için "IŞİD'e katılacaklar" bahanesini kullanıyor

Çin Uygurlara karşı 'IŞİD' bahanesini kullanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Doğu Türkistan'da Uygurlara karşı uyguladığı baskıcı uygulamaları tepki çeken Çin yönetimi IŞİD gerekçelerini öne sürmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde 109 Uygur Türkünü teslim alan Çin, bu kişilere karşı insanlık dışı muamelede bulunduğu için aldığı tepkilere karşı, onların Suriye ve Irak’ta devam eden çatışmalara katılmak için ülkeyi terkettiklerini iddia etti.

Ülkenin resmi haber ajansı olan Xinjua‘nın iddasına göre bugüne kadar Çin polisi bu çatışma gruplarına üye toplayan birçok grubu deşifre etti. Geçtiğimiz sene Tayland’da bu gruplara üye olduğu söylenen 300 mülteci yakalanmış ve bu mültecilerin geneli kadın ve çocuklardan oluşan 173 kişilik kısmı Türkiye’ye teslim edilmişti.

Birleşmiş Milletlere ve Avrupa Birliğine bağlı birçok insan hakları örgütü ise Çin’in Uygur Türklerine çeşitli yollarla baskı uyguladığını açıkladı.

Almanya’da bulunan Uygur İnsan Hakları Örgütü Başkan Yardımcısı Ömer Kanat Dünya Uygur Türkleri Kongresinde bütün bu suçlamaların tamamıyla asılsız birer yalandan ibaret olduğunu söyledi.  Grup sözcülerinden biri de konu hakkında “Çin’den kaçmaya çalışıyorlar çünkü baskı altındalar. Özgür bir ülkeye gitme çabaları radikallik diye anılıyor.” dedi.
 
Uluslararası Af Örgütü Doğu Asya sorumlusu Tayland 90 Uygur’u yaka paça Çin’e göndermekle uluslararası hukuku ihlal ettiğini, Çin’e giden mahkûmların işkence ve ortadan kaybolma gibi çeşitli zulümlere maruz kaldığını ifade etti.

 Şu an Tayland’ın elinde akıbetinin ne olacağı bilinmeyen 67 Doğu Türkistanlı tutuklu daha bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Temmuz 2015, 12:39
banner53
YORUM EKLE

banner39