banner39

Çin ve Brezilya dolarsız ticaret yapacak

Çin ve Brezilya, 30 milyar dolara kadar kendi para birimlerinde takas yapma kararı aldı.

Asya 27.03.2013, 00:50 27.03.2013, 09:19
Çin ve Brezilya dolarsız ticaret yapacak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Çin ve Brezilya, olası küresel banka krizlerine karşı kur riskini azaltmak amacıyla 30 milyar dolara kadar kendi para birimlerinde takas yapma kararı aldı. 3 yıllık anlaşma, Güney Afrika’nın Durban şehrinde 5. BRİCS zirvesi öncesinde imzalandı.

Anlaşmanın ardından basına konuşan Brezilya Merkez Bankası Başkanı Alexandre Tombini, “Bizim amacımız Çin ile yeni bir ilişki kurmak değil, olası küresel krize karşı ortaklığımızı geliştirmek” dedi.

Çin ile Brezilya’nın ticaret hacmi 2012 yılında 75 milyar dolara ulaştı.

BRİCS’in ve dünyanın iki dev ekonomisi arasında imzalan anlaşma Amerika ve Avrupa’nın global ekonomideki tekeline karşı bir girişim olarak yorumlandı.

BRICS’e üye ülkeler Çin, Brezilya, Hindistan, Rusya ve Güney Afrika toplamda global gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 20’sine sahip.

 

Yorumlar (1)
Tahsin Yılmaz 10 yıl önce
Çin'in satın aldığı Amerikan Borcu, anonslara bakılırsa 2 Trilyon Dolar civarında. İki koca ülke "ikame ticaret" anlaşması yapmışken, muarız (!) USD'nin durumuna uygun hiçbir mevaz tekmil edilmedi mi yani? Bu borç kime ihraç edilecek? Borç ithalatçısı aday adaylarından hangisine razı oldu acaba ABD? BRİC Amerikan yüzyılının sonunu getirir diyordu Mustafa Özel. Bir isabetsiz yorum daha isteseniz a.
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?