banner39

banner35

Çin ve G. Kore arasında serbest ticaret anlaşması

Çin ve Güney Kore, Serbest Ticaret bölgesi kurma konusunda tüm maddelerde mutabık kaldıklarını duyurdu

Asya 10.11.2014, 10:59 10.11.2014, 12:56
Çin ve G. Kore arasında serbest ticaret anlaşması

Kadir Ertuğrul/ Dünya Bülteni-Pekin

Çin ve Güney Kore, Serbest Ticaret bölgesi kurma konusunda tüm maddelerde mutabık kaldıklarını duyurdu.

Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesine katılmak üzere Çin'in başkenti Pekin’e giden Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping arasında yapılan ikili görüşmenin ardından Serbest Ticaret Bölgesi görüşmelerinin başarıyla tamamlandığı açıklandı.

Liderler yaptıkları açıklamalarda bu adımın Asya-Pasifik bölgesindeki barış ve ekonomik ortam için büyük önem taşıdığını vurguladılar.

Güney Kore lideri Park, "Bugün hem Güney Kore hem de Çin için kutlamaya değer bir gün" diyerek anlaşmanın iki ülke halkı için önemine değindi.

Müzakerelerin tamamlandığı duyuruldu ancak ne zaman yürürlülüğe gireceğine ilişkin bir tarih henüz belirtilmiş değil. Çin ve Güney Kore, serbest ticaret bölgesi müzakerelerine 2012 yılının Mayıs ayında başlamıştı. Çin, Güney Kore’nin en büyük ticaret ortağıyken, Güney Kore’de Çin’in 3. büyük ticaret ortağı durumunda bulunuyor.

Pekin'de düzenlenen APEC toplantılarının Yüksek Düzeyli Memurlar Toplantısı'nda da Asya Pasifik Serbest Ticaret Bölgesi'nin (FTAAP) kurulmasıyla ilgili girişimde bulunulmasında fikir birliğine varılmıştı.

Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?