Çin ve Rusya 50 alanda anlaşma imzalıyor

Rusya'ya resmi bir ziyarette bulunan Çin başbakanı Li, bu ülkeyle 50 anlaşma imzalayacak

Çin ve Rusya 50 alanda anlaşma imzalıyor

Kadir Ertuğrul/ Dünya Bülteni - Pekin

Çin Başbakanı Li Kiciang Avrupa turunun ikinci durağı olan Moskova’da resmi bir törenle karşılandı. Li’nin Rusya programı oldukça yoğun geçecek. Çin-Rusya Başbakanlar Düzeyi 19’uncu toplantısına katılacak olan Li, Rus Devlet Başkanı Vlademir Putin ile de bir görüşme yapacak.

İki taraf daha önce üzerinde uzlaştıkları farklı alanlardaki 50 anlaşma imzalayacak. Bu anlaşmalar arasında en önemlileri enerji, hızlı tren ve finans alanında yapılacak.

ÇİN VE RUSYA İLİŞKİLERİ ALTIN ÇAĞINI YAŞIYOR

İki taraf arasında 65 yıl önce kurulan diplomatik ilişkiler tarih boyunca hiç bu kadar iyi olmamıştı. Ülkeler, hem siyasi hem de ekonomik alanda işbirliğini arttırmış durumda. 

Bu ziyaret Li’nin 2013’te göreve geldikten sonraki ilk Rusya ziyareti olsa da, Çin Devlet Başkanı Şi Jinping ve Putin 2013’ten bu yana tam 10 kez görüştü. Bu görüşmelerin 4’ü ise baş başa yapılan görüşmeler olarak göze çarpıyor. Özellikle 2014 Mayıs’ında Şanghay’da gerçekleşen Putin-Şi görüşmesi ilişkileri farklı bir zemine taşımıştı. Bu görüşmede Sibirya’dan Çin’e doğalgaz taşıyacak boru hattının inşası konusunda fikir birliğine varılmış ve iki ülke arasındaki en büyük ekonomik proje olarak tarihe geçmişti.

Li’nin bu ziyareti sırasında Mayıs’taki anlaşmaya paralel olarak yapılması planlanan Batı Hattı’nın da görüşüleceği belirtiliyor.

Mayıs ayında Putin ve Xi arasındaki görüşmede 30 yıllık süreli doğalgaz satışı ile ilgili anlaşma imzalanmıştı. Yıllık 60 milyar metreküpü bulacak doğalgaz satışı için Gazprom 350 doların üzerinde bir fiyat talep ediyor.

Tüm bu projeler tamamlandığında Rusya, Çin’e yılda 70 milyar metreküp doğalgaz ihraç ediyor olacak.

Hali hazırda iki ülke büyük bir ticari ilişkiye sahip. 2013’te Rusya, Çin’e 24 milyon ton ham petrol, 27 milyon ton kömür, ve 3.5 milyar kilovat elektrik ihraç etti. Geçen sene toplam ticaret hacmi 89 milyar doların üzerinde gerçekleşti. İki taraf 2020’de bu rakamı 200 milyar doların üzerine taşımayı hedefliyor.

Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2014, 14:38
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35