banner39

Çin ve Rusya'nın ortak tatbikatı başlıyor

Çin ve Rusya'nın Doğu Çin Denizi'nde yapacağı ortak deniz tatbikatı yarın başlayacak

Asya 19.05.2014, 08:02 19.05.2014, 10:31
Çin ve Rusya'nın ortak tatbikatı başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin ve Rusya' güneydoğu Asya'daki askeri dengeyi etkileyecek bir tatbikata başlıyor. Denizlerdeki tehditlerle mücadele kapasitelerinin artırılması amacıyla planlanan "Ortak Deniz-2014" tatbikatı yarın başlayacak.

Ülkesi adına tatbikatı idare eden Çin Donanma Komutan Yardımcısı Tien Cong, 20-26 Mayıs tarihlerinde Doğu Çin Denizi'nde yapılacak tatbikata, 14 gemi, 2 denizaltı, 9 uçak, 6 helikopterin katılacağını söyledi. 

İki ülkenin tatbikatta büyük gemiler de kullanacağı ifade edilirken, Çin'den "Cıngcou" ve "Ningbo" füze destroyerleri ile Rusya'dan "Varyag" füze destroyerinin yer alacağı açıklandı. 

Rusya adına tatbikatı sevk ve idare eden Rus Donanması Komutan Yardımcısı Fedotenkov da tatbikatın sadece iki donanma arasındaki dostluğu sağlamlaştırmayacağını ayrıca mevcut profesyonel seviyelerini geliştireceğini vurguladı.

"Ortak Deniz-2014"ün üçüncü bir tarafı hedef almadığı sıklıkla vurgulanırken, tatbikatın önceden planlanmış bir "rutin" faaliyet olduğu ve deniz trafik güvenliğine odaklanacağı savunuluyor. Ancak gözlemciler tatbikattaki hedefin ABD askeri agırlığını denglemeyi hedeflediği görüşünde.

Çin ve Rusya'nın daha entegre bir şekilde gerçek savaş şartlarında yapacağı tatbikatın iki ülke donanmasının deniz güvenliği ve tehditleriyle mücadeledeki kapasitesini artıracağı ifade ediliyor.

"Ortak Deniz-2014"ün Çin ve Rusya arasında yapılan diğer iki deniz tatbikatından en büyük farkı iki ülke unsurlarının da bir ara tatbikata katılması. Zira bu tatbikatta yüzey gemileri ve denizaltılar da karşı karşıya gelecek. 

Tatbikat süresince iki ülke donanması saldırı, savunma, eskort, arama-kurtarma, kaçırılan gemilerin kurtarılması gibi konulara yoğunlaşacak.

banner53
Yorumlar (0)
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?