banner15

Çin ve Tayvan arasında tarihi buluşma

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, 1949 yılındaki iç savaştan bu yana görüşme yapmadıkları Tayvanlı mevkidaşı ile Singapur'da biraraya gelecek

Çin ve Tayvan arasında tarihi buluşma

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Tayvan lideri Ma Ying-jeou, tarihi önemde bir görüşme gerçekleştirecek.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Tayvan Çalışma Bürosu'ndan yapılan açıklamada, Çin Devlet Başkanı Şi ve Tayvan lideri Ma'nın cumartesi günü Singapur'da buluşacakları ve ilişkilerde barışçıl bir gelişmenin teşviki hakkında görüş alışverişinde bulunacakları belirtildi.

Açıklamada, Tayvan'daki siyasi farklılığın çözüme kavuşmadığı ancak görüşmenin "Tek Çin İlkesi" çerçevesinde faydalı bir uzlaşma olacağı kaydedildi.

Çin basını, 1949'da sona eren Çin İç Savaşı'nın ardından iki liderin görüşmesinin Çin-Tayvan ilişkilerinde "dönüm noktası olacağını" yazarken, tarafların herhangi bir anlaşma ya da ortak bildiriye imza atmasının beklenmediğini bildirdi.

Çin-Tayvan ilişkilerinde 66 yıl sonra ilk kez liderler düzeyinde görüşme olması taraflar için önem arz ediyor. Taraflar arasında ilk siyasi müzakereler geçen yıl şubat ayında Çin'in doğusundaki Ciangsu eyaletinin başkenti Nancing'de yapılmış, görüşmelere Tayvan'ı temsilen Anakara ile İlişkiler İdaresi Başkanı Vang Yüçı ve Çin'i temsilen Tayvan İşleri İdaresi Başkanı Cang Cıcün katılmıştı. Görüşmeler, Tayvan'ın Çin'den ayrıldığı 1949'dan bu yana gerçekleştirilen ilk siyasi müzakere olarak tarihe geçmişti.

Eski Çin Devlet Başkanı ve eski ÇKP Genel Sekreteri Hu Cintao'nun  KMT'ye bir dönem başkanlık yapan Lien Chan ile 2005 yılında buluşması, iki taraf arasında siyasi partiler düzeyinde ilk görüşme olmuştu.

Tayvan’da muhalefette yer alan Demokratik İlerleme Partisi (DPP), Tayvan halkının bu görüşmeyi kabul etmeyeceğini ileri sürerek, Xi ve Ma’nın Singapur’da gerçekleştireceği buluşmaya karşı çıktı.

Tayvan ve Çin liderleri arasında 1949'daki iç savaştan bu yana görüşme yapılmamıştı.

Çin ana kesiminde 1949'da Mao Zıdong liderliğindeki Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Çiang Kay-şek liderliğindeki Çin Milliyetçi Partisi (Kuomintang-KMT) taraftarları arasındaki iç savaşta, Çiang ve destekçilerinin Tayvan'a kaçmasıyla tarafların ilişkisi kesilmişti. Çin'de 1949'da Mao Zıdong'un iktidara gelmesi üzerine bazı hükümet üyeleri, Tayvan'a kaçarak, adada bağımsızlık ilan etmiş ve milliyetçi Çin olarak da adlandırdıkları Tayvan'ı kurmuşlardı. Ancak Çin, Tayvan'ın bağımsızlığını kabul etmemiş ve adanın kendi topraklarına dahil olduğunu öne sürmüştü.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2015, 16:40
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35